czwartek, 2 czerwca 2022 13:02

Aparat stały czy ruchomy?

Autor Artykuł sponsorowany
Aparat stały czy ruchomy?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nieprawidłowa budowa zgryzu może wywoływać u nas bóle migrenowe oraz sztywnienie karku. Z tego powodu, jeśli wada zgryzu zostanie u nas zdiagnozowana - powinniśmy czym prędzej podjąć leczenie ortodontyczne. W zależności od naszego wieku i stylu życia możemy w tym celu zastosować aparat ortodontyczny stały lub ruchomy. Czym one się różnią? Jakie są największe zalety leczenia tego typu?

Polakom leczenie ortodontyczne najczęściej kojarzy się przede wszystkim z medycyną estetyczną. Niemal każda osoba, która pragnie cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, decyduje się prędzej czy później na założenie aparatu. Wielu pacjentów decyduje się także w późniejszym etapie na zabieg wybielania, jednak wciąż nie jest to jeszcze aż taka popularna praktyka. Kiedy powinniśmy rozważyć założenie aparatu stałego, a kiedy możemy sobie pozwolić na model ruchomy?

Aparaty ruchome - doskonałe dla dzieci i młodzieży

Aparaty ruchome, zwane także wyjmowanymi, stosuje się przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Ich głównym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowych czynności mięśni otaczających jamę ustną. Stosuje się je także w przypadku leczenia przerw między zębami u dzieci oraz przy małych i średnich wadach uzębienia. Aparaty ruchome są znacznie tańsze niż ich stałe odpowiedniki, w związku z czym decyzja o jego założeniu u dziecka, nie obciąża w aż takim stopniu budżetu rodzica. Ponadto jest on łatwy w obsłudze oraz nietrudno utrzymać go w czystości. Średni dobowy czas noszenia aparatu wyjmowanego powinien wynosić 14-16 godzin dziennie. Tego typu aparaty ortodontyczne stosuje się także u dorosłych pacjentów na etapie retencji, czyli utrwalania efektów osiągniętych przy pomocy aparatu stałego.

Aparaty stałe - szerokie zastosowanie w ortodoncji

Aparaty stałe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykorzystuje się je zarówno w leczeniu dzieci, jak i dorosłych. Doskonale redukują one większość wad zgryzu oraz pozwalają skutecznie wyprostować zęby. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych, które czasem wymagają regularnego stosowania nawet przez 5 lat, stałe aparaty ortodontyczne musimy stosować zazwyczaj od 1,5 roku do 3 lat. Tego typu metoda leczenia ortodontycznego jest zazwyczaj stosowana wśród osób dorosłych i starszych nastolatków. W zależności od naszego gustu i budżetu, jakim dysponujemy - możemy wybrać aparat ortodontyczny wyposażony w metalowe lub ceramiczne zamki. Aparaty kosmetyczne z większej odległości są niemal niezauważalne, co znacznie wpływa na komfort ich użytkowania.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Piękny i zdrowy uśmiech nie tylko poprawia naszą urodę, ale także zwiększa pewność siebie w codziennym życiu. Stajemy się atrakcyjniejsi dla płci przeciwnej oraz robimy zdecydowanie lepsze pierwsze wrażenie. Ponadto ładny uśmiech świadczy o tym, że jesteśmy osobami, które potrafią o siebie zadbać. Efekt ten może okazać się niezwykle ważny przy próbie osiągnięcia celów zawodowych.

Nie zapominajmy także, że noszenie aparatu ortodontycznego niesie za sobą sporo pozytywnych konsekwencji zdrowotnych. Prawidłowe ustawienie zębów w łuku sprawia, że łatwiej nam jest utrzymać ich prawidłową higienę, co z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka powstawania próchnicy. Stosowanie aparatu wpływa również dobrze na ozębną, która dzięki temu jest chroniona przed przeciążeniami. Wybór aparatu najlepiej skonsultować z ortodontą, który pomoże dopasować nam leczenie do naszych potrzeb. Sytuacja każdego pacjenta jest inna, dlatego ważne, aby metoda leczenia była każdorazowo dobrana indywidualnie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje