środa, 20 września 2023 11:20

Arena Idei w Krakowie: Rozmowy o przyszłości zawsze są wyzwaniem intelektualnym. Konfrontujemy wtedy marzenia z tym, co jest realne

Autor Patryk Trzaska
Arena Idei w Krakowie: Rozmowy o przyszłości zawsze są wyzwaniem intelektualnym. Konfrontujemy wtedy marzenia z tym, co jest realne

Globalne wyzwania dostrzegalne dla miast, kraju czy całej Europy, oraz rozmowa o lepszej przyszłości dla Krakowa były tematami zorganizowanej w stolicy Małopolski Areny Idei. Podczas panelu dyskusyjnego zgromadzeni mogli posłuchać zdania w tym temacie profesora Jerzego Buzka – byłego premier RP i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, profesora Jerzego Hausnera – byłego wicepremiera RP oraz profesora Stanisława Mazura, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W piątek, 15 września w Sali Idea przy ul. Fabrycznej 13 w Krakowie odbyła się Arena Idei, której gośćmi byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, były wicepremier RP prof. Jerzy Hausner i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur. Podjęli się oni diagnozy obecnej kondycji, w jakiej znajduje się Europa, Polska i Kraków.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Lepszego Krakowa, które w ten sposób podsumowało pierwszy rok swojej działalności. Jak przypomniał prezes stowarzyszenia Tomasz Wojtas, powołano je ponieważ "nie jest źle, ale dobrze wiedzmy, jak może być lepiej". Ma to być wypracowanie metod działania na obecnym etapie rozwoju metropolii, ale też wyraz niezgody na bylejakość i przypadkowość oraz sposobów na wykorzystywanie szans.

W wypowiedziach gości panelu nie zabrakło odniesień do aktualnej sytuacji ekonomicznej oraz gospodarczej. Niedawne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych wywołały wśród opozycji lawinę komentarzy, mówiących, że jest to element kampanii wyborczej. Nawiązał też do tego Jerzy Hausner, który w latach 2010–2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na to, co jest największym obecnie wyzwaniem ekonomicznym dla Polski.  –  Zbyt wolny wzrost gospodarczy przy jednoczesnej inflacji. Gdy władza traci wiarygodność ekonomiczną, sięga po propagandę. Władza nie jest wiarygodna, dlatego nie radzi sobie ekonomicznie – mówił były wicepremier.

Zdanie ekonomisty podziela burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Artur Kozioł, który podobnie jak inni samorządowcy był obecny na wydarzeniu. – Zawsze trzeba mówić o wiarygodności. Gdy coś się dzieje w wyborach, to mam wątpliwości co do tej wiarygodności. To samo tyczy się różnych obniżek np. cen energii. Proszę mi wierzyć, na to wszystko był wcześniej czas. W samorządzie bardzo często mówi się, że wiarygodność to podejście rzeczywiste, nie emocjonalne. Dzisiaj wydaje się, że pan prezes Adam Glapiński staje się jakby tubą polityczną rządzących. Chce coś uwiarygodnić, ale przecież gospodarka, również przez stopy procentowe, została w ostatnim czasie tak zachwiana, że nawet jak mówimy o rekompensatach i zwrotach, czy różnych "czternastkach" i "piętnastkach", to wszyscy wiemy, że to tylko (zbliżające się - dop. red.) wybory. Polak obecnie potrzebuje, aby dobrze zarabiać, ale nie chce, aby wszystko drożało w sklepach – podkreślał burmistrz Wieliczki.

Pomimo faktu, że dyskusja miała charakter apolityczny, na widowni nie zabrakło osób ze świata polityki proponujących ciekawe, nowe rozwiązania dla Krakowa i Polski. – Z ciekawością podchodzę do takich inicjatyw, które pokazują, jak w naszej globalnej rzeczywistości żyć. Coraz trudniej żyje się w dużych miastach, a ta inicjatywa, która jest prowadzona przez profesora Mazura pokazuje, jak można fajnie, nowocześnie i ekologicznie żyć w takich miastach. Opowiadam się za tym, aby miasta się rozwijały, a ludziom żyło się coraz lepiej – mówił w rozmowie z Głos24 polityk Lewicy, Ryszard Śmiałek.

Na to, co musi się zmienić, aby lepiej żyło się młodym ludziom, zwrócił z kolei uwagę profesor Stanisław Mazur. – Młodzi ludzie oczekują tego, aby z nimi  rozmawiać. Ich świat jest trochę inaczej skonstruowany, ich emocje są inaczej ułożone. Potrzebują dialogu. Mają świetne pomysły, są bardzo innowacyjni, dlatego głośno mówią, aby patrzeć na ich potrzeby w przyszłości - mówił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który na co dzień ma kontakt ze studentami. - Rozmowy o przyszłości zawsze są wyzwaniem intelektualnym. Konfrontujemy wtedy marzenia z tym co jest realne. Młodzi ludzie są od tego, żeby budować marzenia. To ich emocje budują świat – podkreślał rektor UEK-u.  

Jakie są obecnie największe potrzeby Krakowa? Mówiąc o lepszych rozwiązaniach dla stolicy Małopolski, profesor Mazur wymienił m.in. metro, które jego zdaniem kształtuje miasto. – Kraków potrzebuje metra. Jeśli ma być nowoczesną, dobrze pomyślaną europejską metropolią – podkreślał.

fot. Fb. Lepszy Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka