poniedziałek, 12 kwietnia 2021 10:54

Bakteria New Delhi w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia

Autor Aleksandra Tokarz
Bakteria New Delhi w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia

Tuż po świątecznym weekendzie zakażenie bakterią New Delhi wykryto u jednego z pacjentów, przebywających w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Wówczas w placówce było 26 pacjentów. Wstrzymano przyjęcia, a pacjentom pobrano wymazy.

Jak przekazał szpital, troje pacjentów chorych na Covid-19 jest zakażonych bakterią New Delhi. Zmarła starsza kobieta, o której zakażeniu informowano we wtorek. Główną przyczyną zgonu był ciężki przebieg Covid-19.

Drugą osobę przetransportowano do Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu, a trzeci zakażony pacjent wymaga wsparcia respiratorowego. Na razie nie ma jednak możliwości, by przetransportować tę osobę do innej placówki zakaźnej. W związku z tym przyjęcia w szpitalu tymczasowym wstrzymane są, dopóki transport pacjenta z superbakterią nie będzie możliwy.

Obecnie w placówce w Ciechocinku przebywa 15 pacjentów.

Szykuje się luzowanie obostrzeń. Co nas czeka?
Zamknięte galerie handlowe, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki oraz przedszkola. Nauka zdalna w szkołach, a działalność obiektów sportowych ograniczona do sportu zawodowego. To nasza teraźniejszość. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Bakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy.

New Delhi jest oporna na działanie większości antybiotyków. Pierwszy przypadek w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot.

Polska

Polska - najnowsze informacje