wtorek, 9 kwietnia 2024 06:32

Barbara Nowak weszła do sejmiku małopolskiego. PiS ma większość

Autor Katarzyna Domagała
Barbara Nowak weszła do sejmiku małopolskiego. PiS ma większość

Prawo i Sprawiedliwość co prawda straciło dwa mandaty, ale jednocześnie zachowało większość, która pozwala na samodzielne rządzenie w sejmiku małopolskim. Jedną z radnych będzie kontrowersyjna postać publiczna, była kurator oświaty w Małopolsce - Barbara Nowak.

Większość PiS w Małopolsce oznacza m.in., że działacze tej partii będą mogli wybrać nowego marszałka województwa. PiS zdobył 43,9 proc. głosów, co przekłada się na 21 mandatów. Druga Koalicja Obywatelska uzyskała 25,94 proc. głosów i 12 mandatów, a Trzecia Droga 12,39 proc. głosów i 6 mandatów.

Jeden z mandatów do sejmiku zdobyła była kurator oświaty w Małopolsce Barbara Nowak, która zdążyła zapisać się w debacie publicznej jako postać mocno kontrowersyjna. To zaciekła katoliczka, często stojąca w obronie tradycyjnych i konserwatywnych wartości i idei. Niejednokrotnie krytykowała m.in. środowiska lewicowe, a także społeczność osób LGBT+.

Przypomnijmy również, że od końca marca wobec Barbary Nowak prowadzone jest postępowanie prokuratorskie. Miała wraz z mężem zataić, że są właścicielami mieszkania w Nowej Hucie. Fakt ten wykluczyłby możliwość otrzymania mieszkania komunalnego od miasta. Prokuratura badała sprawę pod kątem art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, mówiącego o nadużyciu władzy przez funkcjonariusza publicznego.

Fot.: Wikipedia (Silar)

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka