wtorek, 20 czerwca 2023 09:05

Barwałd rozpoczął świętowanie jubileuszu 700-lecia

Autor Mirosław Haładyj
Barwałd rozpoczął świętowanie jubileuszu 700-lecia

W 2026 roku Barwałd będzie obchodził jubileusz 700-lecia. Już teraz w miejscowości organizowane są obchody poświęcone temu wydarzeniu.

Powoli zbliża się rok 2026, a wraz z nim jubileusz 700-lecie miejscowości. Tegoroczne obchody są pierwszym etapem świętowania tego wydarzenia.

Obchody miały miejsce w sobotę (17.06)  na stadionie Klubu Sportowego „Filkówka” w Barwałdzie Średnim. O godzinie 12:00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy i poświęcenie odrestaurowanej kapliczki św. Jana Nepomucena.  Następnie na boisku sportowym „Filkowka” będzie uroczysta Msza św. polowa.

Po mszy świętej nastąpiła prezentacja trzech książek: ks. Prałata Tadeusza Porzyckiego (rodaka z Barwałdu Średniego) „ Droga do kościoła, którego nie ma”, Erazma Józefa Filka (o. Jakobina od św. Gerarda, karmelity rodaka z Barwałdu Średniego 1939 -1958)  „Katakumby XX wieku” oraz książki prof. Andrzeja Nowakowskiego  „Katastrofy i wypadki kolejowe w powiecie wadowickim na tle rozwoju kolejnictwa w rejonie”.

W czasie spotkania integracyjnego przy muzyce zaplanowano  m.in.: pokaz musztry, wesołe miasteczko, warsztaty, dobrze zaopatrzony bufet z grillem.

Barwałd

To wioska położona na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Barwałd Dolny, Barwałd Średni i Barwałd Górny, to także parafia, która należy do najstarszych w Diecezji Krakowskiej. Po raz pierwszy została odnotowana w wykazach Świętopietrza w 1326 roku. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła stał na terenie Barwałdu w dolinie między Kamionką a Filkówką. W 1512 roku bracia Komorowscy — Jan i Wawrzyniec, ówcześni właściciele Barwałdu ufundowali rolę i zbudowali w innym miejscu kościół pw. Wniebowzięcia NMP, a kościół świętego Andrzeja Apostoła został kościołem filialnym. Obecny zabytkowy kościół pw. św. Erazma pochodzi z końca XVIII w. Został oddany do użytku i konsekrowany w 1782 roku Fundatorem świątyni był Jan Biberstein-Starowieyski ówczesny właściciel Starostwa Barwałdzkiego i Barwałdu Dolnego. Obecnie kościół jest cennym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego i znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Pięknym zabytkiem jest również kaplica św. Rozalii z XVIII wieku znajdująca się na terenie Barwałdu Górnego. W roku 1995 został poświęcony nowy kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia wybudowany w Barwałdzie Górnym i obecnie na terenie Barwałdu znajdują się dwie parafie.

Inf. i foto: UG KZ

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka