czwartek, 29 kwietnia 2021 15:14

Będą paszporty covidowe? Parlament UE apeluje do Rady UE

Autor Marzena Gitler
Będą paszporty covidowe? Parlament UE apeluje do Rady UE

Parlament Europejski poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dokument - w formie cyfrowej lub papierowej - będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma to ułatwić poruszanie się po UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest wstępem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

O tym, czy certyfikaty wejdą w życie musi zadecydować Rada UE. Parlament liczy na porozumienie w tej sprawie jeszcze przed sezonem turystycznym.

Posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie jednak chcą uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych i tych, których nie stać na testy, dlatego uznają w deklaracji że kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje