sobota, 30 kwietnia 2022 06:20

Będzie zmiana w traktowaniu epidemii. Adam Niedzielski mówi od kiedy

Autor Marzena Gitler
Będzie zmiana w traktowaniu epidemii. Adam Niedzielski mówi od kiedy

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że rząd planuje znieść stan epidemii w Polsce, który obowiązuje od 20 marca 2020 roku. Co to oznacza i kiedy mają nastąpić zmiany?

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji. - Dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w rozmowie z PAP szef MZ.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Przypomnijmy, mimo postulatów opozycji, rząd nie zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego, dzięki czemu w maju 2019 roku mogły się odbyć wybory parlamentarne.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Rząd sukcesywnie znosi obowiązujące wcześniej obostrzenia. Od 28 marca nie ma już obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Nie obowiązuje też izolacja i kwarantanna dla zakażonych koronawirusem.  Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. o zleceniu testu na koronawirusa decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Fot.: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka