Od czasu, gdy zakazano produkcji termometrów rtęciowych, powszechne stały się termometry mierzące temperaturę na alternatywne sposoby. Które z nich są najdokładniejsze? Który termometr warto zakupić w dobie koronawirusa?
Termometry elektroniczne
Termometry elektroniczne to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj termometrów. Są bezpieczne w stosowaniu, łatwe do czyszczenia, a pomiar temperatury trwa zaledwie kilka chwil. Poszczególne modele różnią się wielkością wyświetlacza, stopniem wodoszczelności termometrów lub końcówkami. Dla dzieci polecane są termometry elektroniczne z miękką, wyginającą się końcówką, którą bezpiecznie i łatwo można dokonać pomiaru temperatury również w odbycie.
Kupując termometr elektroniczny warto zwrócić uwagę na to, na jakich bateriach pracuje oraz na jakość wykonania. Najtańsze termometry elektroniczne mają tendencję do szybkiego psucia się i pękania obudowy przy upadku.
Termometry bezdotykowe
Termometry bezdotykowe, czyli wykorzystujące podczerwień, to aktualnie najnowocześniejszy sposób pomiaru temperatury. Wynik badania otrzymywany jest po dwóch sekundach, a sam pomiar nie wymaga kontaktu termometru ze skórą. Urządzenie zbliża się na odległość kilkunastu centymetrów od czoła.
Termometry bezdotykowe są bardzo dokładne i czułe, pod warunkiem jednak, że zostaną dobrze skalibrowane. Z powodu swojej dokładności i higieny związanej z ich stosowaniem, są popularnym elementem wyposażenia medycznego szpitali. Świetnie sprawdzają się w rodzinach, w których są niemowlaki i małe dzieci, jakim trudno zmierzyć temperaturę w klasyczny sposób. Termometry bezdotykowe posiadają często funkcję mierzenia temperatury wody lub napojów, co dodatkowo może być przydatne w opiece nad maluchami.
Wadą termometrów bezdotykowych jest bez wątpienia ich cena - kosztują (w zależności od modelu) od 150 do 300 złotych. Należy również pamiętać, aby odpowiednio je skalibrować (zgodnie z instrukcją od producenta) - w przeciwnym wypadku ich pomiary nie będą zgodne z prawdą.
Termometry bezrtęciowe
Bezrtęciowe termometry wyglądem i sposobem działania przypominają te rtęciowe z tą różnicą, że rtęć została w nich zastąpiona bezpieczniejszymi substancjami, np. alkoholem. Są bardzo tanie - i w zasadzie to jest jedyna ich zaleta. Odradza się stosowania termometrów bezrtęciowych u dzieci, ponieważ ich szklana obudowa łatwo może ulec stłuczeniu. Pomiar temperatury z pomocą tego rodzaju termometru trwa długo - nawet 5 minut, a otrzymany wynik nie jest tak precyzyjny, jak w przypadku termometru elektronicznego.
Inne rodzaje termometrów
Na rynku dostępne są jeszcze dwa rodzaje termometrów - paskowy oraz termometr w smoczku. Termometr paskowy przykleja się pod łukiem brwiowym, a następnie na podstawie koloru, jaki pasek przybrał, ocenia się temperaturę. Nie jest to wynik miarodajny, a jedynie szacunkowy.
Termometry ze smoczkiem to z kolei gadżet kierowany do rodziców małych dzieci. W teorii ma być urządzeniem znacznie ułatwiającym pomiar temperatury u najmłodszych. W praktyce jednak okazuje się, że wyniki podawane przez takie termometry łatwo są zaburzane przez czynniki zewnętrzne - to, co dziecko jadło lub piło. Dodatkowo termometr w smoczku bardzo trudno umyć - a ciągłe rozkręcanie i skręcanie urządzenia w czasie choroby malucha nie należy do najwygodniejszych rzeczy.
Jaki termometr wybrać?
Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie termometr elektroniczny lub - jeśli możemy pozwolić sobie na taki wydatek - termometr bezdotykowy. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy, warto wybierać jedynie najlepsze w swojej kategorii termometry - wapteka.pl ma w swojej ofercie wyłącznie takie.
Interesuje Cię tematyka zdrowia, odżywiania i profilaktyki? Poznaj zasady diety kopenhaskiej - wady i zalety oraz przykładowy jadłospis