wtorek, 10 marca 2020 08:50

Biblioteka Główna w Krakowie już po remoncie! Zaprasza na otwarcie

Autor Katarzyna Domagała
Biblioteka Główna w Krakowie już po remoncie! Zaprasza na otwarcie

W czwartek 12 marca marca odbędzie się oficjalne otwarcie kolejnej wyremontowanej placówki Biblioteki Kraków. Tym razem chodzi o główny gmach przy ul. Powroźniczej 2.

Prace w Bibliotece Głównej, której tymczasowa siedziba znajduje się w zabytkowym dziewiętnastowiecznym dworku, były podzielone na kilka etapów.

Remont willi obejmował wymianę instalacji wewnątrz budynku, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, montaż nowoczesnego systemu oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji.  Na nowo zaaranżowano przestrzeń biblioteczną: dział dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz czytelnię i wypożyczalnię informacyjno-bibliograficzną. Wymieniono większość mebli, część została poddana renowacji. Bibliotekę wyposażono również w nowy sprzęt komputerowy oraz kiosk informacyjny do prezentacji działalności biblioteki.

Na piętrze, obok Informatorium i działu bibliografii regionalnej, powstał wyjątkowy pokój – replika gabinetu Jerzego Pomianowskiego, prozaika i tłumacza, wybitnego znawcy historii Europy Wschodniej, w którym został zgromadzony jego księgozbiór i pamiątki przekazane przez wdowę po pisarzu.

Ulokowana w dworku w Dębnikach Biblioteka Główna, oprócz bogatego księgozbioru (ponad 40 tys. książek), ma dodatkowy atut: ogród z drzewami – pomnikami przyrody, w którym planowane jest organizowanie wydarzeń literackich i kulturalnych. Parter budynku został dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu.

Info, foto: biblioteka.krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje