wtorek, 19 maja 2020 09:52

Biblioteka w Brzesku zaprasza na wyjątkową wystawę

Autor Mirosław Haładyj
Biblioteka w Brzesku zaprasza na wyjątkową wystawę

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza do oglądania wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny” poświęconej życiu papieża, którą przygotowało warszawskie Centrum Myśli  Jana Pawła II z okazji jego setnej rocznicy urodzin przypadającej 18  maja oraz obchodów roku 2020 jako roku świętego Jana Pawła II.

Wystawa  zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz  uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu  studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska  obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu  Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą.  Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie  Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie  pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycja  skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy  pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego  śmierci. Plansze prezentują najważniejsze momenty z życia Karola  Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na  świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról  życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza,  naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest  zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na  rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.  Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg  historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia,  osobowości i myślenia.


Wystawę można oglądać w holu na I  piętrze RCKB w Brzesku, obok Wypożyczalni Działu Dorosłych od 18 maja  2020 r. do lutego 2021 r.  

Centrum  Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w  intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na  najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w  obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i  odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy  przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad  podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st.  Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch  warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju  oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl  stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na  świecie.

Inf. i foto: PiMBP w Brzesku

Brzesko - najnowsze informacje