poniedziałek, 12 lipca 2021 09:57

Bilet do kopalni w zamian za krew. Wyjątkowa akcja w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Bilet do kopalni w zamian za krew. Wyjątkowa akcja w Wieliczce

Ponad 50 litrów krwi od przeszło setki dawców – oto wynik letniej odsłony akcji „Podaruj krew, podaruj życie". Organizowana od 11 lat akcja była wyjątkowa. Krew zbierano aż w dwóch punktach, zbiórce krwi towarzyszyła akcja profilaktyczna, a nagrodą dla krwiodawców były bilety na podziemną Trasę Turystyczną.

Zbiórka krwi odbyła się w kopalni już po raz 11. – Była wyjątkowa, krew bowiem można było oddawać w dwóch miejscach. Standardowo w nadszybiu szybu Regis, w centrum miasta – jest to lokalizacja doskonale mieszkańcom znana oraz przy tężni – wyjaśnia Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka"  – Mamy świadomość, że wakacje to czas, gdy jest ogromne zapotrzebowanie na krew – podkreśla prezes.

Wiedzą o tym również krwiodawcy, którzy mimo letniego upału nie zawiedli. Już od rana ustawiali się w kolejce do Regisu oraz specjalnego autobusu zaparkowanego w sąsiedztwie tężni solankowej. Pomóc postanowiło 160 osób, krwią ostatecznie podzieliło się 117. Byli wśród nich zarówno wieloletni honorowi krwiodawcy, jak i ci, którzy postanowili podzielić się życiem po raz pierwszy. Pracownicy kopalni, wieliczanie, turyści, policjanci, kolejarze nie pozostali obojętni na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Dlaczego pomagają? Bo tak trzeba! Na każdego krwiodawcę czekał upominek od kopalni – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

- Akcję „Podaruj krew, podaruj życie" organizujemy dwa razy w roku – tłumaczy Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ „Solidarność" przy Kopalni Soli „Wieliczka". – W sumie, od roku 2016, zebraliśmy ponad 600 litrów krwi od przeszło 1200 osób - dodał.

Tegoroczną nowością była towarzysząca zbiórce akcja profilaktyczna – „Pomagam i się badam z Kopalnią Soli „Wieliczka". 8 lipca przy Kopalni Soli „Wieliczka" można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich i fizjoterapeutycznych. Przez cały dzień na dziedzińcu tężni wszyscy chętni mieli okazję porozmawiać pediatrą i kardiologiem, zasięgnąć porady fizjoterapeuty, zmierzyć sobie ciśnienie krwi oraz saturację. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach, grach i zabawach. Pod okiem doświadczonego rehabilitanta z Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka" dzieci bawiły się doskonale, ucząc przy okazji, że ruch na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie" to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka", działającej przy kopalni „Solidarności" oraz RCKiK w Krakowie. W lipcową edycję włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce. Policjanci oddawali krew dla swojego kolegi Marcina. Kopalniana zbiórka krwi cieszy się nie tylko zainteresowaniem, ale też uznaniem – po raz kolejny znalazła się w dorocznym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce" jako wzorcowa praktyka z zakresu CSR.

mat. prasowe Fot. A. Włodarska / Kopalnia Soli "Wieliczka"

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje