sobota, 24 sierpnia 2019 11:05

Biskupice Radłowskie: Zobacz największą rekonstrukcję historyczną w Małopolsce!

Autor Marzena Gitler
Biskupice Radłowskie: Zobacz największą rekonstrukcję historyczną w Małopolsce!

31 sierpnia oraz 1 września zaplanowane zostały obchody 80. rocznicy bitwy radłowskiej i bitwy o most w Biskupicach Radłowskich. Oprócz uroczystości oficjalnych, te wrześniowe wydarzenia 1939 roku upamiętni rekonstrukcja historyczna pt. „Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”.

W 1939 roku na terenie Gminy Radłów odbywały się zacięte walki w ramach największej bitwy w Małopolsce 7-8 września - Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich. Bohaterska obrona szkoły powszechnej w Radłowie, która odbyła się 7 września 1939 roku, miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. 8 września 1939 roku, podczas Bitwy o most, Biskupice Radłowskie zostały spalone w 80%. Zniszczony został również most na rzece Dunajec.

Rekonstrukcja rozpocznie się 31 sierpnia (sobota) o godz. 15.20 i potrwa godzinę. Jak informują organizatorzy, w realizacji inscenizacji weźmie udział ponad 90 rekonstruktorów - 30 osób po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej, a także 30 osób ludności cywilnej. W rekonstrukcji użyty zostanie również ciężki sprzęt pancerny. W rekonstrukcji historycznych wydarzeń zobaczymy: czołgi niemieckie, ciężarówkę niemiecką, armatkę niemiecką, motocykle niemieckie, polskie motocykle, armatę ppanc. z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 303 oraz ciężkie karabiny maszynowe, moździerze i inna broń salutacyjna.

Całość rekonstrukcji bitwy trwać będzie około 60 minut. Poprzedzona będzie oficjalnymi uroczystościami patriotyczno-historycznymi. W dniu rekonstrukcji przewidziano wiele dodatkowych atrakcji kulturalno-historycznych.

Poprzedzi ją krótka ceremonia oficjalna przy pomniku w Biskupicach Radłowskich, zaś po jej zakończeniu zaplanowany został piknik historyczny.

Natomiast 1 września (niedziela) w Radłowie społeczność miasta i gminy oraz Powiatu Tarnowskiego odda hołd żołnierzom polskim, walczącym w bitwach - radłowskiej i o most w Biskupicach Radłowskich, uczestnicząc w tradycyjnych uroczystościach przy pomniku Bohaterów Września 1939 oraz na cmentarzu parafialnym, gdzie odbywa się m.in. polowa msza św.

Całość tych uroczystości poprzedzi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci generała Kazimierza Tumidajskiego, na budynku Urzędu Miejskiego w Radłowie. Początek obchodów w tym dniu - godz. 10.00 na rynku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowanym Województwa Małopolskiego. Partnerem wydarzenia jest Powiat Tarnowski, zaś obchodom w dniu 1 września patronuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Informacja o parkingach i ograniczeniach w ruchu:

inf. i foto: UGwR

Tarnów - najnowsze informacje