środa, 15 grudnia 2021 09:38

Bochnia: Kuźnia i Lodownia na Plantach coraz bliżej. Co się w nich znajdzie?

Autor Artykuł partnera
Bochnia: Kuźnia i Lodownia na Plantach coraz bliżej. Co się w nich znajdzie?

W najbliższych tygodniach zostaną oddane do użytku zrewaloryzowane dawne obiekty salinarne, znajdujące się na bocheńskich Plantach. Kuźnia i Lodownia, bo o nich mowa, przeszły gruntowną przebudowę w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zyskując nowe przeznaczenie i jednocześnie stając się kolejnym estetycznym elementem rekreacyjnej przestrzeni śródmieścia Bochni.

Projekt Rewaloryzacja Plant Salinarnych, a właściwie jego pierwsza część został współfinansowany w kwocie prawie 2 mln zł ze środków Europejskie Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalne Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przeznaczonych na rewitalizacje terenów poprzemysłowych.

Założeniami projektu jest przede wszystkim ożywienie społeczne i gospodarcze terenów rekreacyjnych poprzez kompleksowa przebudowę dawnej Kuźni i Lodowni obiektów wchodzących w skład kompleksu przemysłowego Żupy solnej. Jednocześnie efektu inwestycji zapewnią dostęp do wysokiej jakości przestrzeni publicznej oraz usług społecznych i turystycznych.

Przedsięwzięcie, które rozpoczęto w drugiej połowie 2020 roku, objęło przebudowę i remont wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynków, wykonanie instalacji elektrycznej, teletechnicznej, gazowej wraz z niskoemisyjną kotłownią gazową, wodnokanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. W efekcie przeprowadzonych prac powstały obiekty, w których Gmina Miasta Bochnia planuje uruchomić Biuro Informacji Turystycznej działające w oparciu o standardy Małopolskiej Organizacji Turystycznej, w którym rzetelną wiedza i pomocą będą służyć operatorzy wyposażeni w nowoczesne urządzenia multimedialne wraz z ogólnodostępnym stanowiskiem komputerowym.

W najbliższych tygodniach zostaną oddane do użytku zrewaloryzowane dawne obiekty salinarne/Fot.: UM Bochnia
W najbliższych tygodniach zostaną oddane do użytku zrewaloryzowane dawne obiekty salinarne/Fot.: UM Bochnia

Drugą część Kuźni przeznaczono na pomieszczenia gastronomiczne przewidziane do wynajmu i węzeł sanitarny. Stojący nieopodal Kuźni obiekt będący przed laty salinarna lodówką, gdzie wycięte zimą bloki lodu, zapewniały świeżość żywności teraz został przeznaczony do wykorzystania przez przedsiębiorców lub organizacje pozarządowe. Jednym z projektowanych zakresów działalności była sprzedaż pamiątek, rękodzieła, produktów regionalnych itp. Budynki i ich otoczenie będzie dysponowało szerokopasmowym dostępem do internetu.

Mimo nowoczesnych i ekologicznych technologii kryjących się w murach dawnych budynków, zadbano o ich wygląd nawiązujący do tzw. epoki. W budynku Lodowni będzie można zobaczyć odsłoniętą surową konstrukcje ceglanego stropu kolebkowego. Natomiast w Kuźni pozostawiono ceglane ściany zewnętrzne, które po naprawach i odsłonięciu późniejszych tynków idealnie wpasowują się w industrialny charakter zabudowań salinarnych końca XIX w., a uzupełnione o nowoczesna iluminację i elementy liternictwa tworzą atrakcyjny element architektoniczny.

Jak wcześniej wspomniano jest to pierwszy etap rewaloryzacji Plant Salinarnych, jednakże w oczekiwaniu na kolejne prace kompleks niedawno wybudowanej Tężni solankowej, Kuźni i Lodowni tworzy spójny element przestrzeni miasta znajdujący się na pieszym szlaku łączącym historyczną część Bochni z najliczniej odwiedzaną atrakcją turystyczna Bochni jaką jest Kopalnia Soli Bochnia.

Fot. i inf.: UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje