czwartek, 19 maja 2022 12:00

Bochnia: Odznaczenia i awanse w dniu strażackiego święta

Autor Tomasz Stępień
Bochnia: Odznaczenia i awanse w dniu strażackiego święta

13 maja 2022 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni  odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z 30-leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Coroczne święto strażaków, obchodzone w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Zwykle jest też okazją do przyznania odznaczeń i awansów na wyższe stopnie, a także przekazania nowego sprzętu pożarniczego. Tak tez było i w tym roku, gdy na uroczystej zbiórce na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni zebrali się na Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka połączonych z 30-leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej strażacy PSP, OSP i zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Przemysławowi Przęczkowi przez dowódcę uroczystości st. kpt. Mateusza Satołę. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów odegrano  hymn państwowy i dokonano podniesienia flagi na maszt. Zgromadzonych powitał Komendant Powiatowy PSP w Bochni bryg. Robert Cieśla który podsumował działalność komendy oraz podziękował wszystkim zaproszonym gościom i instytucjom wspierającym straż pożarną.

Wręczone zostały również odznaczenia i akty nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Bochni. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczeni zostali:

Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: st. asp. w st. spocz. Mariusz Szewczyk, st. kpt. Dominik Węgrzynowski.

Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: mł. bryg. Anna Dymura, st. ogn. Sławomir Dychus, asp. Grzegorz Nowak.

Decyzję Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa małopolskiego wyróżnieni zostali:

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: mł. bryg. Witold Sajak, st. asp. Jan Dudek, asp. Marcin Biłos

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: mł. bryg. Anna Dymura

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa: st. ogn. Jarosław Obrał, st. ogn. Bogdan Dziewiński

Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bochni wyróżnieni zostali:

Odznaką Honorową "Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Bocheńskiej": dh Marcin Bębenek, dh Krzysztof Gancarczyk, dh Jarosław Gargul, dh Tomasz Grabowski, dh Karol Judka, dh Kazimierz Kołodziej.

Dyplomem Komendata Głównego PSP za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych wyróżniony został: asp. Grzegorz Nowak

Awanse otrzymali

Na stopień starszego brygadiera: bryg. Piotr Gadowski

Na stopień brygadiera: mł. bryg. Robert Cieśla

Na stopień aspiranta: mł. asp. Kamil Dudek, mł. asp. Robert Surma

Na stopień starszego sekcyjnego: sekc. Paweł Brzegowy

Na stopień sekcyjnego: st. str. Kamil Czekaj

Podczas uroczystości przekazany został nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania dla Komendy Powiatowej PSP w Bochni.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Wiśniczu otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania, natomiast jednostka OSP Sobolów zestaw sprzętu hydraulicznego.

Info i fot: PSP Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje