środa, 16 czerwca 2021 07:21

Bochnia: Wiemy, kto zdobył tytuł Kulinarnego Mistrza!

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia: Wiemy, kto zdobył tytuł Kulinarnego Mistrza!

Konkurs BLACK BOX „Wyczaruj potrawę” o tytuł Kulinarnego Mistrza Zespołu Szkół nr 3 w Bochni 2020/2021 został rozstrzygnięty. Jury przyznało ten tytuł Julii Kołos - uczennicy klasy drugiej, która wykonała i zaprezentowała „Kolorowego łososia”.

Już po raz czwarty w rywalizacji konkursowej wzięli udział najlepsi uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni. Po eliminacjach, wyłoniono sześcioro uczestników, którzy podjęli zmagania w jednym z trudniejszych zadań kulinarnych, ponieważ zgodnie z założeniem konkursu Black Box, żaden z nich do momentu rozpoczęcia rywalizacji konkursowej nie wiedział, jaki główny surowiec będzie kryła „czarna skrzynka”. Nikt nie mógł więc wcześniej przygotować receptury i opracować koncepcji potrawy. Autorska kompozycja kulinarna powstawała więc na oczach jury, spontanicznie i od podstaw. W tym roku przyszedł CZAS NA RYBĘ! Łosoś, bo to jego kryła czarna skrzynka, to surowiec tylko na pozór prosty – w rzeczywistości wymagający pomysłowości, kulinarnej kreatywności i oryginalności! Bo w konkursie oceniana jest nie tylko końcowa smakowitość dania ale i technika wykonania, jakość pracy, wykorzystanie i dobór dodatków oraz finalnie, aranżacja i estetyka podania.

Rywalizację uczestników oceniali Łukasz Grabowski i Mariusz Socha, szefowie kuchni cenionych restauracji oraz członkowie Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy  także  Pani Ewa Góra – wieloletni nauczyciel zawodowych przedmiotów gastronomicznych, egzaminator OKE oraz ekspert kulinarny.

Efekty okazały się wyjątkowe i tak naprawdę zwycięskie dla całej odważnej szóstki! Jako, że Mistrz może być tylko jeden, tegoroczne jury przyznało ten tytuł Julii Kołos - uczennicy klasy drugiej, która wykonała i zaprezentowała „Kolorowego łososia”.

Drugie miejsce zajęła uczennica trzeciej  klasy – Gabriela Szewczyk z potrawą „Pietruszkowe ravioli z łososiem i mascarpone w wiosennym klimacie”, zaś trzecie miejsce, pierwszoklasistka – Sara Tworzydło za „Tajemniczy staw”. Pozostali uczestnicy konkursu – Wiktoria Banaś, Zuzanna Krzywda oraz Krzysztof Sitko, choć nie zajęli miejsca na podium, otrzymali bezcenne uwagi od jury, które z pewnością zaowocują w ich dalszej, praktycznej nauce zawodu.

Konkursu nie udałoby się zorganizować, gdyby nie hojność, wsparcie i zaangażowanie tegorocznych sponsorów. Głównym mecenasem konkursu była współpracującą ze szkołą w ramach porozumienia dotyczącego kształcenia praktycznego uczniów, firma CONTIMAX S.A., która dostarczyła produkt główny, czyli rybę, sponsorowała produkty bogatej konkursowej spiżarni oraz główne nagrody dla uczestników. Konkurs wsparli również: Powiat Bocheński – Wydział Promocji oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół Nr 3.

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje