środa, 2 października 2019 14:14

Brzesko. Orkiestra będzie miała nowe instrumenty

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko. Orkiestra będzie miała nowe instrumenty

Miejska Orkiestra Dęta z Brzeska otrzymała 9,3 tysiąca złotych na zakup instrumentów, wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przygotowali pracownicy Wydziału Strategii i Rozwoju. Promesę dla orkiestry odebrał w Krakowie burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

Orkiestra powstała w 1911 roku w Okocimiu, do roku 2000 funkcjonowała w strukturach browaru Okocim. Pierwszym jej instruktorem był Józef Czarnik - pracownik browaru.  Przez wiele lat orkiestrę wspierał finansowo Jan Albin Goetz. Po II wojnie światowej, w latach 1946-1947 z trzonu orkiestry wyłoniono kapelę ludową.

Obecnie Orkiestra występuje w 30-osobowym składzie pod batutą muzyka Wiesława Porwisza, kapelmistrz, otrzymał Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Od 2000 roku orkiestra działa przy Miejskim Ośrodku Kultury. Ważnym wydarzeniem w dziejach orkiestry był koncert pod Ścianą Śmierci w obozie KL Auschwitz. Orkiestra występowała  w Polskim Radiu, w wielu miastach Małopolski, na Śląsku oraz utrzymuje stałą współpracę z niemieckim miastem Langenenslingen - miejscowości, w której urodził się założyciel browaru Okocim.

Orkiestra z bogatą tradycją i repertuarem, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i patriotycznych obchodzonych w gminie. Swoimi występami uświetnia obchody uroczystości państwowych, lokalnych, kulturalnych i kościelnych. Orkiestra stanowi wspaniałą wizytówkę gminy Brzesko.

Brzesko - najnowsze informacje