poniedziałek, 18 maja 2020 15:01

Brzesko: Szpital działa już tak, jak przed pojawieniem się ogniska zakażenia koronawirusem

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko: Szpital działa już tak, jak przed pojawieniem się ogniska zakażenia koronawirusem

Brzeski Szpital Powiatowy w chwili obecnej szpital funkcjonuje na zasadach sprzed pojawienia się ogniska zakażenia koronawirusem. Systematycznie przywracane jest funkcjonowanie kolejnych poradni, pracowni diagnostycznych oraz działu usprawniania leczniczego i ośrodków rehabilitacji. Zakres ich działania dostosowany jest do obecnej sytuacji epidemiologicznej i pozostaje w zgodzie z obowiązującymi w kraju wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Wizyty ambulatoryjne odbywają się w formie teleporad, jeśli obecność pacjenta nie jest bezwzględnie wymagana, ale także na miejscu, w gabinetach lekarskich po telefonicznym uzgodnieniu dokładnego terminu porady. Pacjenci, którzy przychodzą do szpitala, muszą jednak liczyć się z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa obowiązującymi w czasie epidemii, jak: możliwości wejścia do budynku szpitala jedynie wejściem głównym, obowiązkowy pomiar temperatury, konieczność dezynfekcji rąk czy wypełnienie ankiety.

– Wizyty umawiane są na konkretne godziny, w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ilość osób przebywających jednocześnie w poczekalniach. Stosowana jest także każdorazowa dezynfekcja gabinetów, co dodatkowo wydłuża czas obsługi, dlatego prosimy pacjentów o przestrzeganie godzin wizyt oraz stosowanie się do zaleceń personelu szpitala

– mówi w rozmowie z naszą redakcją Monika Burek, rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

W szpitalu podjęto szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu w obecnej sytuacji epidemicznej, między innymi poprzez zamontowanie w całym budynku dozowników na płyn dezynfekcyjny, montaż szyb osłonowych w rejestracjach, montaż słupków odgradzających, drzwi automatycznych, zamków szyfrowych czy sprzętu komputerowego. Zakupiony również został sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń, ozonatory, lampy bakteriobójcze oraz niezbędna aparatura medyczna i wyposażenie dodatkowe.

Wejście do gabinetu wymazowego dla osób w kwarantannie

Wartość poniesionych kosztów wprowadzenia niezbędnych zmian przekroczyła już milion złotych i w znacznej mierze została pokryta z wpływających do szpitala darowizn i dotacji od instytucji zewnętrznych.

– Osoby prywatne, firmy i fundacje przekazały do tej pory na rzecz szpitala ponad 430 tysięcy złotych oraz dary materialne: środki ochrony, środki dezynfekcyjne i sanitarne, sprzęt medyczny o wartości prawie 200 tysięcy złotych, co pozwoliło szpitalowi nieprzerwanie udzielać świadczeń zdrowotnych w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem, za co wszystkim darczyńcom szpital składa serdeczne podziękowania

– mówi rzecznik brzeskiego szpitala.

Oddziały szpitalne, za wyjątkiem oddziału ginekologiczno-położniczego, także pracują w pełnym zakresie – od zeszłego tygodnia Oddział Chirurgii Ogólnej, który do tej pory funkcjonował w ograniczonym trybie, również wznowił świadczenie usług medycznych w pełnym zakresie.

Wszyscy pacjenci przyjmowani do hospitalizacji w oddziałach szpitalnych mają wykonywane testy w kierunku koronawirusa w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitala. Nadal obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzin. Ze względu na brak wystarczającej liczby lekarzy anestezjologów, działanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym nadal musi pozostać czasowo wstrzymane.

Gabinet wymazowy dla osób w kwarantannie

Szpital posiada dwa punkty pobierania materiału do testów w kierunku koronawirusa – jeden z nich, zlokalizowany przy SOR dla personelu szpitala i przyjmowanych do hospitalizacji pacjentów oraz drugi punkt zlokalizowany od strony lądowiska, z osobnym wejściem, dla osób przebywających w kwarantannie. Więcej szczegółowych informacji w zakresie działania szpitala można znaleźć na jego stronie internetowej oraz facebookowym profilu.

koronawirus najnowsze informacje

Fot. i inf.: Monika Burek, rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje