piątek, 10 stycznia 2025 14:22, aktualizacja 4 godziny temu

"Chcemy, aby metro w Krakowie było impulsem do rozwoju całego miasta". Kraków rozpoczyna międzynarodową współpracę

Autor Mirosław Haładyj
"Chcemy, aby metro w Krakowie było impulsem do rozwoju całego miasta". Kraków rozpoczyna międzynarodową współpracę

Kraków stawia pierwsze kroki w realizacji swojego projektu metra, rozpoczynając międzynarodową współpracę z Kopenhagą – jedną z najlepiej skomunikowanych metropolii na świecie. Prezydent Aleksander Miszalski oraz jego zastępca Stanisław Mazur, wraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za rozwój transportu, udali się do duńskiej stolicy, by czerpać doświadczenie z procesu tworzenia systemu metra.

Trwająca wizyta w Kopenhadze stanowi część pierwszego wyjazdu studyjnego, którego celem jest zapoznanie się z procesem powstawania metra oraz omówienie wyzwań związanych z rozwojem transportu miejskiego. Włodarze Krakowa chcą, by budowa metra była początkiem nowej ery w miejskim transporcie a która korzystając z doświadczeń światowej klasy metropolii, chcą stworzyć nowoczesny i zrównoważony system metra w Krakowie. – Przyjechaliśmy do Kopenhagi, by wymienić się doświadczeniami oraz pozyskać unikatową wiedzę na temat projektowania zintegrowanego systemu transportowego w metropolii. Kopenhaga, uznawana przez światowych urbanistów za wzór, to idealne miejsce, aby uczyć się od najlepszych – mówi prezydent Miszalski. – Delegacja do Kopenhagi to dla Krakowa wyjątkowa okazja, aby uczyć się od najlepszych. Kopenhaga jest jednym z liderów w dziedzinie nowoczesnego transportu i zrównoważonego rozwoju miejskiego, a jej system metra jest wzorem dla miast na całym świecie. Najważniejszym naszej wizyty jest przede wszystkim zdobycie wiedzy, jak projektować i wdrażać takie rozwiązania, które będą służyć mieszkańcom – podkreśla w rozmowie z portalem Głos24 jego zastępca, Stanisław Mazur.

Współpraca z Metroseleskabet i MOVIA

Delegacja z Krakowa odwiedziła Metroseleskabet, spółkę odpowiedzialną za rozwój i utrzymanie kopenhaskiego metra, oraz Zarząd Transportu Metropolitarnego MOVIA. Urzędnicy zapoznali się z prezentacjami całego systemu transportowego oraz planami rozwoju urbanistycznego stolicy Danii. Celem wizyty było zdobycie wiedzy o zintegrowanych rozwiązaniach transportowych, które zapewniły Kopenhadze efektywny i nowoczesny system komunikacyjny.

W programie wyjazdu znalazła się również wizyta studyjna w dzielnicy Nordhavn – przykładzie rewitalizacji, która została przeprowadzona z pełną integracją z rozwojem metra. Projekt dzielnicy Nordhavn stał się wzorem dla innych miast, gdzie rozwój infrastruktury transportowej współczesnego metra łączy się z planowaniem urbanistycznym.

Metro Kopenhagi: wzór dla Krakowa

Kopenhaskie metro to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system transportowy, który zainaugurowano w 2002 roku. Szybko stało się jednym z najważniejszych środków transportu w stolicy Danii, obsługując cztery linie metra oraz kolej metropolitalną. Metro charakteryzuje się wyjątkową niezawodnością, wysoką częstotliwością kursów oraz ekologiczną eksploatacją. Dzięki nowoczesnemu designowi stacji oraz przyjazności dla pasażerów, system cieszy się dużym uznaniem.

– Chcemy, aby przyszłe metro w Krakowie korzystało z tych najlepszych wzorców i doświadczeń. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gospodarzom za możliwość nauki i wymiany wiedzy – mówi Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa. Jak zapewnia, działania te są tylko początkiem długofalowej współpracy między Kopenhagą a Krakowem w zakresie rozwoju transportu miejskiego. – Chcemy, aby metro w Krakowie nie było jedynie środkiem transportu, ale także impulsem do rozwoju całego miasta – poprawy komunikacji między dzielnicami, ożywienia nowych terenów oraz stworzenia bardziej ekologicznego i wygodnego środowiska. Spotkania z ekspertami w Kopenhadze mają nam pokazać, jak wielką rolę odgrywa integracja różnych środków transportu w budowaniu przyjaznych, dobrze skomunikowanych przestrzeni – mówi w rozmowie z portalem Głos24 zastępca prezydenta.

Dalszy rozwój współpracy

Delegacja z Krakowa spędziła w Kopenhadze półtora dnia, co pozwoliło na dokładne zapoznanie się z procesem budowy metra i wyciągnięcie cennych wniosków. Kraków liczy na to, że współpraca z Kopenhagą, jedną z europejskich stolic transportu, będzie fundamentem dla sukcesu projektu metra, który ma zmienić oblicze komunikacji w Małopolsce. – Jestem przekonany, że zdobyta wiedza pomoże nam uniknąć błędów i przyspieszy prace nad krakowskim metrem. To dopiero początek naszej współpracy z miastami, które są liderami w tej dziedzinie, ale jestem dumny, że Kraków już teraz podejmuje kroki, aby korzystając z wiedzy i rozwiązań uznawanych za bardzo dobre, samemu stworzyć swoje metro – komentuje dla portalu Głos24, Stanisław Mazur.

Fot.: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka