Już 31 grudnia w Krakowie po raz siódmy osoby ubogie spotkają się na wspólnej zabawie sylwestrowej. - Podczas tego ostatniego wieczoru roku możemy wspólnie stworzyć przestrzeń pełną ciepła, radości i wzajemnej życzliwości - mówi w rozmowie z portalem Głos24 jeden z organizatorów Krzysztof Szymkiewicz.
„Sylwester z ubogimi” ma ponad dwudziestoletnią tradycję. W Krakowie po raz pierwszy zabawę w sylwestrową noc zorganizowano w 2016 r. O tym, jak wygląda praca nad 7. „Sylwestrem z ubogimi” i w jaki sposób można pomóc przy jego organizacji, w rozmowie z portalem Głos24 opowiada Krzysztof Szymkiewicz.
Już 31 grudnia po raz 7. w stolicy Małopolski odbędzie się sylwester z ubogimi. Jak to się stało, że pomysł z Katowic przybył do Krakowa?
– Bal sylwestrowy w takiej formie odbywa się już od wielu lat w Katowicach. Inicjatorką krakowskiej odsłony sylwestra jest Magdalena Ziemska, która, będąc na katowickim sylwestrze, zainspirowała się tą inicjatywą i wraz ze znajomymi postanowiła zorganizować to wydarzenie w Krakowie po raz pierwszy przeszło 8 lat temu. Od tego czasu sylwester organizowany jest rokrocznie i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony wolontariuszy, gości, jak i darczyńców.
Co zmieniło się przez te lata?
– Formuła jak i przebieg sylwestra są niezmienne. Goście otrzymują imienne zaproszenie i wizytówkę. Uczestnicy balu goszczeni są przy stołach z porcelanową zastawą, udekorowanych bukietami z żywych kwiatów. Na sylwestrze serwowane są wspaniałe potrawy, a wolontariusze towarzyszący gościom zachęcają ich do wspólnych tańców. Jest również część duchowa sylwestra – msza święta o północy.
To sylwester z ubogimi, a nie dla ubogich.
– Tak. Jest to bardzo ważne, że to sylwester „z”, a nie „dla” ubogich. Ponieważ my wspólnie z naszymi gośćmi bierzemy udział w sylwestrze i wspólnie się bawimy – poznając się, tańcząc i rozmawiając. Podczas tego ostatniego wieczoru roku możemy wspólnie stworzyć przestrzeń pełną ciepła, radości i wzajemnej życzliwości.
Jak wygląda organizacja sylwestra?
– Przygotowania do sylwestra ruszają już w połowie września. W grupie organizatorów spotykamy się cyklicznie, aby ustalić harmonogram działań i omówić realizację bieżących sprawy. Zadań do wykonania jest bardzo wiele, a w tym między innymi: pozyskanie patronów medialnych i honorowych, poszukiwanie sponsorów i wolontariuszy, organizacja spotkań dla wolontariuszy, zaprojektowanie i dystrybucja plakatów informacyjnych oraz zaproszeń, a także organizacja zbiórek pieniężnych i finansowania czy wynajem zastawy oraz sprzętów kuchennych.
Co jest najtrudniejsze w tym przedsięwzięciu?
– Organizacja całego wydarzenia jest czasochłonna i wymaga wykonania wielu zadań oraz dopełnienia formalności. Podczas przygotowań nieraz pojawiają się naturalne obawy czy uda się zebrać potrzebną kwotę pieniędzy lub jedzenie od darczyńców. Jednak każdego roku tuż przed sylwestrem okazuje się, że wydarzenie przebiegnie zgodnie z założonym wcześniej planem i niczego nie zabraknie.
Wydawałoby się, że ciężko znaleźć osoby, które zechcą poświęcić swój wolny czas dla drugiego człowieka. Tymczasem wolontariuszy państwu nie brakuje.
– Zgadza się. Zainteresowanie sylwestrem z roku na rok jest coraz większe. Każdego roku zapisują się wolontariusze, którzy już byli w poprzednich latach, ale również nowe osoby, co bardzo cieszy i pokazuje, że chęć pomocy i zrobienia czegoś dobrego dla innych jest coraz większa.
Ile osób pracuje przy organizacji zabawy?
– W organizacji sylwestra bierze udział sześć osób tworzących stowarzyszenie, a także wolontariusze, którzy wykonują bieżące zadania w czasie trwania przygotowań. Łącznie (przed sylwestrem i w trakcie jego trwania) nad projektem pracuje blisko 90 wolontariuszy.
Jak będzie wyglądać sam sylwester? Ile osób weźmie udział w zabawie?
– Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Goście zostaną ugoszczeni na pięknie udekorowanej sali przy obficie zastawionych stołach. Sylwester rozpocznie się wspólnym polonezem, a następnie będzie trwać zabawa taneczna z przerwami na ciepłe posiłki i przekąski. Równo o północy wszyscy uczestnicy wezmą udział we mszy świętej, a wcześniej zaproszony gość wygłosi krótkie świadectwo. Następnie, po powrocie na salę uczestnicy sylwestra będą się dalej bawić do godziny około 4 nad ranem.
Sylwester odbędzie się po raz kolejny w Liceum im. Św Rity w Krakowie przy ulicy Skałecznej 10. Msza święta zostanie odprawiona w Klasztorze Paulinów na Skałce. W sylwestrze weźmie udział 250 gości i około 90 wolontariuszy.
Jak można państwu pomóc?
– Organizację wydarzenia można wesprzeć finansowo poprzez zrzutkę internetową (https://zrzutka.pl/cm6fah) lub przelew bankowy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup brakującego jedzenia, paczek dla gości, opłaty za wynajem zastawy i sprzętów kuchennych oraz opłaty eksploatacyjne (prąd, woda, paliwo). Oprócz wsparcia finansowego można przygotować i przekazać pierogi, sałatki, ciasta czy paszteciki, które trafią na sylwestrowy stół. Wszystkie osoby zainteresowane taką formą pomocy zapraszamy do kontaktu z nami. Szczegóły dotyczące możliwej formy wsparcia wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej sylwestra (sylwesterzubogimikrakow.pl) w zakładce Darczyńcy.
Fot.: "Sylwester z ubogimi" w Krakowie