wtorek, 5 stycznia 2021 09:54

Choroby przewlekłe a koronawirus – jak wpływają na przebieg COVID-19?

Autor Głos 24
Choroby przewlekłe a koronawirus – jak wpływają na przebieg COVID-19?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 znacząco wpłynęła na sytuację społeczno-gospodarczą na całym świecie. Przede wszystkim jest to jednak olbrzymie zagrożenie zdrowotne, szczególnie dla seniorów oraz osób dotkniętych chorobami przewlekłymi, w tym schorzeniami obejmującymi zaburzenia krążenia. Jak ich występowanie może wpłynąć na przebieg COVID-19? W jaki sposób zmniejszyć ryzyko?

COVID-19 – kilka podstawowych faktów

Nowy wirus z grupy koronawirusów został zidentyfikowany 9 stycznia 2020 roku przez CDC China po tym, jak pod koniec grudnia pojawiły się zgłoszenia o kilku zapaleniach płuc niewiadomego pochodzenia. Zaledwie kilka dni później napłynęły doniesienia o przypadkach w innych krajach, m.in. w Tajlandii oraz w Korei Południowej, miały też miejsce pierwsze zgony [1]. 11 marca 2020 roku Narodowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła, że mamy do czynienia z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Choć u sporej liczby zakażonych przebieg zachorowania jest łagodny, to jednak w przypadku chorób współistniejących ryzyko zgonu jest znacznie większe. Do najczęściej występujących objawów zarażenia możemy zaliczyć:

  • gorączkę;
  • kaszel;
  • duszności oraz trudności z oddychaniem;
  • zaburzenia węchu i smaku;
  • ból mięśni;
  • ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu.

Zaburzenia krążenia i inne schorzenia – jak wpływają na zarażenie koronawirusem?

Odkąd stwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa w Polsce, mówiono o większym ryzyku ostrego przebiegu choroby w przypadku osób starszych lub takich, które zmagają się z chorobami przewlekłymi (nazywanych też często chorobami współistniejącymi). Ich występowanie może doprowadzić do tego, że osłabiony organizm nie będzie w stanie sobie poradzić z infekcją, skutkiem czego konieczna będzie hospitalizacja. Nawet profesjonalna pomoc medyczna nie zda egzaminu, przez co zakażenie może skończyć się zgonem.

Jak głoszą specjaliści, zarażenia powinny unikać szczególnie osoby z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, niewydolnością serca, astmą oraz nowotworami. W grupie ryzyka znajdują się też pacjenci, u których stwierdzono zaburzenia krążenia, przewlekłą chorobę płuc czy chorobę naczyń mózgowych (w tym udar).

Jak chronić się przed koronawirusem, mając chorobę przewlekłą?

Chociaż każdego bez wyjątku dotyczą zarówno rządowe zalecenia, jak i te przekazywane przez WHO, to jednak osoby z chorobami przewlekłymi powinny zachowywać szczególną ostrożność podczas pandemii. Dlatego też warto stosować się do poniższych prostych zasad, które mogą znacząco ograniczyć zagrożenie:

  • należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, często myć ręce, nie dotykać dłońmi okolic ust, nosa i oczu przed dezynfekcją;
  • dobrze jest regularnie uprawiać aktywność fizyczną, by pozostać w dobrej kondycji;
  • trzeba dbać o prawidłową ilość snu oraz zdrową dietę, co wspiera układ odpornościowy;
  • kontakty z innymi ludźmi lepiej ograniczyć do najbliższych;
  • warto posiadać zapas leków oraz środków higienicznych na wypadek pogorszenia stanu zdrowia;
  • konieczne jest także ustalenie z bliskimi sposobu postępowania w razie podejrzenia zachorowania [2].

[1] A. Wawrzyniak, K. Kuczborska, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki, Koronawirus 2019-nCoV – transmisja zakażenia, objawy i leczenie, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2019, t. 15, nr 4.
[2] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/231006,covid-19-co-powinny-wiedziec-osoby-z-chorobami-przewleklymi [dostęp: 25.11.2020].

Bibliografia

  1. Gawda P., Zieliński G., Zawadka M., Byś A., Trening zdrowia – czyli o przygotowaniu organizmu do walki z COVID-19, „Polish Journal of Public Health” 2019, t. 129, nr 4.
  2. Wawrzyniak A., Kuczborska K., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Koronawirus 2019-nCoV – transmisja zakażenia, objawy i leczenie, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2019, t. 15, nr 4.
  3. Welz A., Breś-Targowska A., Koronawirus – aktualny problem medyczny i społeczny, „Farmacja Polska” 2020, t. 76, nr 5.
  4. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/231006,covid-19-co-powinny-wiedziec-osoby-z-chorobami-przewleklymi [dostęp: 25.11.2020].

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka