poniedziałek, 24 października 2022 13:52

Cmentarz w Trzebini otwarty dla odwiedzających. "Zalecana szczególna ostrożność"

Autor Marzena Gitler
Cmentarz w Trzebini otwarty dla odwiedzających. "Zalecana szczególna ostrożność"

W zeszłym tygodniu otwarty dla odwiedzających został cmentarz parafialny w Trzebini, na którym doszło do zapadliska. Teren jest jednak nadal zagrożony deformacjami.

Przypomnijmy, 22 września na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini zapadło się ok. 40 grobów. Dół o głębokości 10m i średnicy 20 m pochłonął 61 ciał zmarłych, pochowanych w miejscu, gdzie wystąpiło zapadlisko, spowodowane przez zamkniętą kopalnię Siersza. Nie można było ich ekshumować, z powodu zagrożenia dalszym obsuwaniem się gruntu, dół został więc zasypany.

W przyszłą niedzielę o godz. 15 na murze cmentarza od strony parkingu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca zmarłych, których groby przestały istnieć.

W ostatnim miesiącu prowadzone były badania georadarem obszaru cmentarza i innych miejsc Trzebini, gdzie pojawiły się mniejsze zapadliska, które wykazały, że w ziemi mogą występować pustki. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A, prawny następca zlikwidowanej kopalni Siersza, zleciła dodatkowo wykonanie odwiertów kontrolnych na terenie cmentarza i w jego pobliżu oraz na osiedlu Gaj, którego mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Jeden został wykonany na cmentarzu , drugi na pobliskim parkingu. Kolejne odwierty zaplanowano na osiedlu Gaj w Trzebini. Prace już się rozpoczęły.

Obecnie teren objęty badaniami w Trzebini poszerzono do blisko 100 ha. Zostaną przeprowadzone m.in. rejonie ulic Kopalnianej i Gwarków, Trentowiec, w sąsiedztwie ulic: Grunwaldzkiej, Zwycięstwa, Chrzanowskiej, Braci Romockich, Leśnej i w rejonie ul. Młyńskiej.

Parafia w Trzebini Sierszy poinformowała, że cmentarz parafialny jest już otwarty dla odwiedzających, ale powinni oni pamiętać, że zgodnie z informacją umieszczoną na ogrodzeniu cmentarza przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń jest to teren zagrożony nieciągłymi deformacjami. Odwiedzając cmentarz należy zachować szczególną ostrożność.

Fot.: Archidiecezja Krakowska

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka