piątek, 16 września 2022 13:27

Co dalej z nową Zakopianką? Kraków chce wstrzymania prac do czasu wypracowania kompromisu

Autor Marzena Gitler
Co dalej z nową Zakopianką? Kraków chce wstrzymania prac do czasu wypracowania kompromisu

Kraków wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o wstrzymanie prac nad wariantami nowego odcinka Zakopianki Kraków - Myślenice. Zdaniem miasta osiągnięcie kompromisu i wypracowanie wariantu społecznego nie zostanie osiągnięte do 30 września.

Przypomnijmy, po fali protestów w związku z zaprezentowaniem 6 wariantów przebiegu nowego odcinka Zakopianki, GDDKiA zapowiedziała wstrzymanie się z pracami nad koncepcją, do czasu wypracowania tzw. wariantu społecznego. Na uzgodnienie jego przebiegu samorządy otrzymały jednak bardzo niewiele czasu. Zespół, który pierwsze zebranie miał 27 czerwca, zakończyć prace miał do 30 czerwca. Ponieważ było to nierealne, GDDKiA przesunęła termin do 30 września, ale nadal nie przybliżono się do kompromisu. - Uważam, iż wariant, który powstanie, najprawdopodobniej nie wniesie niczego dobrego, a wygeneruje tylko dodatkowy konflikt z uwagi na brak szerokiej, społecznej dyskusji i próbę narzucenia przez Kraków swojej woli innym gminom i ich mieszkańcom - mówił nowym odcinku S7 poseł Rafał Bochenek.

Okazało się, że miał dobre wyczucie. 16 września Kraków poinformował na swojej stronie, że tego terminu dotrzymać się nie da. "Z punktu widzenia miasta dotrzymanie terminu 30 września, na opracowanie tzw. wariantu społecznego będzie trudne do osiągnięcia. Z tego względu skierowano do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pismo z informacją o dotychczasowym przebiegu prac nad wariantem społecznym, opisem napotkanych problemów oraz prośbę o wstrzymanie się z dalszym procedowaniem prac nad tym zadaniem do czasu osiągnięcia kompromisu między zainteresowanymi samorządami" - poinformowano w komunikacie.

Miasto opóźnienia w pracach zespołu tłumaczy tym, że w czasie wakacji nie odbywały się posiedzenia zespołu zadaniowego, powołanego przez prezydenta Krakowa. Odbywały się za to jedynie spotkania z przedstawicielami samorządów gmin, przez które planowana droga S7 mogłaby prowadzić.

Miasto podkreśla, że konieczne jest wypracowanie kompromisu co do przebiegu nowego odcinka Zakopianki: "Przedstawienie wariantu społecznego lub jego kilku wersji, zgodnie z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wymaga osiągnięcia kompromisu między interesariuszami i uzyskania aprobaty wszystkich samorządów gmin".

Samorząd Krakowa odpowiada też na zarzuty, że w skład zespołu weszli głównie przedstawiciele miasta. "Przypomnijmy, w skład zespołu wchodzą m.in.: eksperci, przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta, przewodniczący dzielnic, przez które miały przebiegać dotychczas proponowane trasy nowej S7, zastępcy prezydenta Miasta Krakowa – Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz reprezentanci miejskich instytucji, w tym Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Inwestycji Miejskich, Zarządu Transportu Publicznego, Wydziałów UMK: Miejskiego Inżyniera Ruchu, Kształtowania Środowiska, Gospodarki Komunalnej, spółki Klimat – Energia – Gospodarka Wodna" - czytamy w komunikacie.

Odpiera też zarzuty o próbę narzucenia swojej koncepcji podkrakowskim gminom. "Obecnie rozważanych jest kilka możliwości poprowadzenia przedmiotowej trasy. W celu uniknięcia zarzutów pod adresem miasta o próbę narzucania własnych pomysłów pozostałym samorządom, rozważane warianty nie zostały opublikowane. Możliwości te są natomiast konsultowane z przedstawicielami pozostałych zainteresowanych samorządów. Na bieżąco są również wprowadzane modyfikacje wypracowanych propozycji. Jak dotąd jednak żaden z proponowanych wariantów nie uzyskał akceptacji przedstawicieli wszystkich samorządów, przez tereny których mógłby prowadzić".

Co ciekawe wśród rozważanych propozycji, żadna nie zakłada połączenia planowanej drogi ekspresowej S7 z autostradą A4 pomiędzy węzłami autostradowymi: Kraków Południe i Kraków Wieliczka, włącznie z tymi węzłami.

Na czwartek, 22 września zaplanowano kolejne posiedzenie zespołu zadaniowego ds. opracowania przebiegu drogi ekspresowej S7. Zgodnie z planem, mają w nim wziąć udział zarówno członkowie zespołu ze strony Krakowa, jak i przedstawiciele samorządów. Oficjalne zaproszenia dla uczestników posiedzenia zostaną rozesłane w ciągu kolejnych dni - informuje miasto.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka