czwartek, 20 kwietnia 2023 11:32

Co łączy słynnego agenta nr 1 z Nową Hutą? Spotkanie z historią w Norwidzie

Autor Julia Banaś
Co łączy słynnego agenta nr 1 z Nową Hutą? Spotkanie z historią w Norwidzie

Jak to się stało, że historia książki „Posłuchaj, Bob, opowiem Ci...” ma swój początek w jednej z nowohuckich piwnic? Na te i inne pytania odpowie Jaga Holka-Van Oort podczas spotkania autorskiego.

Autorka proponuje interesującą perspektywę relacjonowania historii. Nie oferuje wyłącznie anegdot, o które nietrudno w przypadku tak niesztampowej postaci, jaką był Iwanow, ale przede wszystkim fascynującą, pełną wzlotów i upadków, opowieść o życiu. To nie tylko mieszanka wybuchowa opisywanego życiorysu – w końcu bohatera książki Holki-Van Oort można by określić różnorako i za każdym razem bohatersko: legendarny dywersant, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, Agent 033b brytyjskiego wywiadu, członek greckiego ruchu oporu – ale też zajmująca perspektywa odautorska.

Mamy bowiem do czynienia z przyjaźnią między Greczynką a polską rodziną, opowiadaną niderlandzkiemu mężowi. Trudno o ciekawsze ujęcie! Jaga Holka-Van Oort dostarcza czytelnikom i czytelniczkom relacji o intrygującej postaci historycznej oraz o (poniekąd autobiograficznych) losach rodzinnych. Trzecioplanową bohaterką tej historii jest tak naprawdę Nowa Huta, która zupełnie przewrotnie daje narracyjny początek publikacji „Posłuchaj, Bob, opowiem Ci...”.

Spotkanie  wokół książki, które odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece Ośrodka Kultury Norwida (na os. Górali 5) poprowadzi Magdalena Bielawska, pasjonatka literatury i pracowniczka Biblioteki Ośrodka Kultury Norwida. Wstęp wolny.

Fot. Ośrodek Kultury Norwida 

Fot. Materiały promocyjne

Kraków

Kraków - najnowsze informacje