środa, 8 grudnia 2021 13:53

Co może spowodować nadmiar witaminy C

Autor Artykuł sponsorowany
Co może spowodować nadmiar witaminy C

Witamina C jest to inaczej mówiąc kwas askorbinowy, czyli jeden z dobrze znanych i niezbędnych organizmowi związków organicznych. Większość z nas korzysta z niej, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy to wzrasta ryzyko przeziębień. Według badań witamina C wspomaga układ immunologiczny, a więc warto ją przyjmować profilaktycznie. Kwas askorbinowy ma wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości. To silny przeciwutleniacz, który opóźnia starzenie się komórek. Oprócz tego wspiera wchłanianie żelaza, bierze udział w syntezie kolagenu, jak i metabolizmie tłuszczu i cholesterolu. Co się jednak stanie w przypadku jej przedawkowania i czy jest ono w ogóle możliwe?

Ile wynosi zapotrzebowanie na witaminę C?

Zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza nam dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Czasem jednak zdarza się, iż suplementacja okazuje się niezbędna. Witamina C należy do najbardziej znanych i dobrze przebadanych, a na rynku pojawia się w różnych formach (tabletki, musujące, żelki, proszki, kapsułki, tabletki). Rekomendowana dawka kwasu askorbinowego dla osoby dorosłej wynosi dziennie od 60 do 100 mg. W szczególności palacze powinni jednak zadbać o jej wyższą podaż.

Większe zapotrzebowanie na witaminę C obserwuje się także u osób z obniżoną odpornością, osłabionych, uzależnionych od alkoholu, bardzo aktywnych fizycznie i narażonych na silny stres. Rozpoczęcie suplementacji polecane jest także wszystkim tym, którzy nie są w stanie poprzez codzienne posiłki dostarczyć organizmowi jej odpowiednią ilość. Więcej witaminy C wymagają także kobiety w ciąży (do 1,5 mg na kg masy ciała/dobę).

Czy da się przedawkować witaminę C?

Witamina C jest związkiem bezpiecznym, a nawet jej spore ilości nie są dla organizmu toksyczne. Zbyt duża ilość przyjętego kwasu askorbinowego jest bez problemu wydalana z organizmu poprzez mocz, już po kilku godzinach. Jak więc można się domyślić, przedawkowanie kwasu askorbinowego jest niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli witamina dostarczana jest jedynie w jedzeniu. Kiedy jednak jest to możliwe?

Do przypadku przedawkowania może dojść, jeśli witaminę C przyjmuje się w formie suplementów. Już zażycie paru tabletek z witaminą może spowodować jej zbyt duży poziom w organizmie. O przedawkowaniu możemy mówić w sytuacji przyjęcia powyżej 1 g kwasu askorbinowego w ciągu doby. Nadmiar witaminy C https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-c może doprowadzić do pewnych przykrych objawów. Pojawiają się one w szczególności, jeśli stosuje się witaminę C w większej ilości, aniżeli ta zalecana przez dłuższy czas. A więc jednorazowe przedawkowanie tego związku nie powinno wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi.

Nadmiar witaminy C - jakie mogą być jego objawy?

Przedawkowanie kwasu askorbinowego może wiązać się z wieloma działaniami niepożądanymi, a zwłaszcza z tymi ze strony przewodu pokarmowego. Mogą towarzyszyć nam:

  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • nudności,
  • biegunki,
  • zgaga.

Osoby stosujące witaminę C w postaci wlewów dożylnych mogą dodatkowo zauważyć u siebie takie symptomy jak:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • zmniejszenie apetytu.

Poważniejsze skutki przedawkowania kwasu askorbinowego

Przyjęcie większej ilości tego związku organicznego może czasem wiązać się z poważniejszymi konsekwencjami. Będą one groźne zwłaszcza dla osób zmagających się z kamicą nerkową czy też mających tendencję do tworzenia się kamieni w układzie moczowym. Według naukowców, przedawkowanie kwasu askorbinowego sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Ponadto, należy pamiętać, że nadmiar witaminy C http://www.miejscezdarzenia.edu.pl/witamina-c-visanto-jak-stosowac/ skutkuje przeładowaniem organizmu żelazem. Dzieje się tak, gdyż zwiększa ona przyswajanie żelaza, co w niektórych sytuacjach działa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jest to zjawisko niebezpieczne zwłaszcza dla osób zmagających się z niedokrwistością syderoblastyczną, anemią sierpowatą, talasemią czy hematochromatozą.

Nadmiar żelaza w organizmie skutkuje:

  • zaburzeniami erekcji,
  • przedwczesną menopauzą,
  • zapaleniem i bólami stawów,
  • arytmią,
  • powiększeniem, niewydolnością i marskością wątroby,
  • niewydolnością serca,
  • uszkodzeniami nadnerczy,
  • zanikami cyklu menstruacyjnego.

W jaki sposób leczyć przedawkowanie witaminy C?

W przypadku przedawkowania zbędne jest wprowadzenie specjalistycznego leczenia. Nadmiar witaminy C https://ukryteterapie.pl/ w ciągu paru godzin po jej przyjęciu wydalany jest wraz z moczem. Jeżeli jednak u osoby stosującej zwiększoną jej ilość, dojdzie do utworzenia się kamieni nerkowych, wówczas trzeba zgłosić się do urologa. Zaleci on przyjmowanie środków moczopędnych, tudzież poradzi pacjentowi udanie się na zabieg rozbicia złogów przy użyciu lasera.

Jak nie doprowadzić do przedawkowania witaminy C?

Dostarczając ją organizmowi jedynie wraz ze spożywanym pokarmem, niezwykle trudno jest przedawkować tą witaminę. Dlaczego jest to tak trudne? Aby ją przedawkować należałoby sięgnąć po ogromną ilość owoców i warzyw. Nikt nie spożywa dziennie aż takiej ich ilości.

Warto zdecydować się na suplementację witaminy C, gdyż jest ona szczególnie cenna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera walkę z różnymi chorobami, działa przeciwzapalnie i opóźnia procesy starzenia. Chcąc ją suplementować i nie przedawkować, należy jednak zawsze stosować dawkę zalecaną przez producenta albo skonsultować jej przyjmowanie z lekarzem.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka