czwartek, 17 czerwca 2021 08:14

Co robi dentysta gdy boli ząb?

Autor Artykuł sponsorowany
Co robi dentysta gdy boli ząb?

Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczających dolegliwości. Każdy kto chociaż raz miał z nią do czynienia, wie jak trudno nad nią zapanować. Mimo, że domowe sposoby i tabletki chwilowo pomagają, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty. Chociaż dla niektórych sama myśl o pójściu do stomatologa budzi strach, oczywistym jest że tylko dobry stomatolog w pełni poradzi sobie z uporczywym bólem. Co w takim razie robi dentysta, gdy boli ząb?

Lokalizacja bólu

Podstawą z skutecznym leczeniu jest prawidłowa lokalizacja bólu prowadząca do diagnozy. To właśnie od niej zależą dalsze czynności prowadzące do jego eliminacji. Dlatego odwiedzając gabinet stomatologiczny, można być pewnym wstępnego wywiadu przeprowadzonego przez dentystę, który pomoże ustalić źródło bólu. Najczęstsze z nich to stan zapalny zęba, próchnica, pęknięcie lub uraz. Powodem mogą być też wychodzące ósemki, które wpływają na ułożenie innych zębów. Po krótkim wywiadzie z pacjentem, dentysta przystępuje do dokładnych oględzin jamy ustnej, co kończy się konkretną diagnozą i zależnym od niej planem leczenia.

Sposoby leczenia

Jeśli powodem bólu jest próchnica, leczenie zazwyczaj przebiega szybko i bezinwazyjnie. W tym wypadku ważna jest szybka wizyta, która może przyczynić się do uniknięcia leczenia kanałowego. Leczenie próchnicy polega na oczyszczeniu ubytku (po podaniu znieczulenia) i ewentualnej aplikacji leku. Po dobrej reakcji zęba na lek, stomatolog kończy leczenie wypełniając ubytek.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku poważniej chorych zębów. Wtedy najczęściej dentysta zaleca leczenie kanałowe, które często wymaga kilka wizyt. Jednak już po pierwszej ból zęba ustępuje. Dentysta usuwa zainfekowany środek zęba, po czym wypłukuje i wysusza kanał przed jego wypełnieniem. Bez miazgi ząb nie posiada już unerwienia, dlatego ból nie jest już odczuwalny. Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem i zamknięciem kanałów, oraz założeniem na nie podkładów, które izolują je od wypełnienia.

Zdarza się, że bolący ząb musi zostać usunięty. W tym przypadku sprawdzona klinika stomatologiczna jest niezbędna, aby proces usuwania przebiegł dla pacjenta bez komplikacji. Na szczęście współczesna stomatologia bogata jest w wiele nowoczesnych urządzeń i leków, które pomagają przejść przez to niemal bez bólu. Kluczowy jest cieszący się dobrą opinią dentysta w Warszawie, posiadający najlepsze kwalifikacje do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych.

Świadomość konsekwencji wynikających z bagatelizowania bólu zęba, prowadzi do wniosku że nie warto odwlekać wizyty u dentysty. Szybka reakcja może zaoszczędzić czas, stres, a przede wszystkim - pieniądze.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje