czwartek, 23 maja 2019 08:36

Coraz wyższy stan wody w Zbiorniku Klimkówka

Autor Anna Piątkowska-Borek
Coraz wyższy stan wody w Zbiorniku Klimkówka

Powiat gorlicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Na południu Polski pada już kolejny dzień. Sytuacja zmieniała się bardzo szybko. W wyniku ulewnych deszczy poważny problem ma też powiat gorlicki.

W czwartek 23 maja 2019 o godzinie 8:00, w związku z intensywnymi opadami deszczu, wzrostem stanu wód oraz przekroczeniem stanu ostrzegawczego wody rzeki Ropy i Białej Tarnowskiej, a także pogarszającą się sytuacją hydrometeorologiczną, Starosta Gorlicki wprowadził na terenie powiatu gorlickiego pogotowie przeciwpowodziowe.

Podnosi się stan wody w Zbiorniku Klimkówka

RZGW w Rzeszowie wprowadził całodobowy dyżur przeciwpowodziowy i na bieżąco podaje komunikaty.

Rano 23 maja 2019 roku Zbiornik Klimkówka na rzece Ropie miał rezerwę wysokości 10,47 mln m3 (stan na godzinę 4:30). Kilka godzin wcześniej, 22 maja o 20:30 rezerwa wysokości wynosiła jeszcze 11,76 mln m3.

– W górnych partiach rzeki Ropy wystąpiły intensywne opady deszczu, które spowodowały że aktualny dopływ do zbiornika Klimkówka wynosi 105,70 m3/s. W związku z powyższym zgodnie z Instrukcją następuje odpływ zbiornika w wysokości 70,12 m3/s – podał w czwartek o 9:00 RZGW w Rzeszowie.

Nadal obowiązują ostrzeżenia dla terenu powiatu gorlickiego

Ostrzeżenie meteorologiczne – stopień 2: opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W trakcie opadów deszczu występują burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenie hydrologiczne – stopień 3: stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Zobacz także: Droga wojewódzka 981 nieprzejezdna!

Gorlice - najnowsze informacje