niedziela, 9 stycznia 2022 08:52

Czarne chmury nad kurator Nowak. Zostanie odwołana?

Autor Tomasz Stępień
Czarne chmury nad kurator Nowak. Zostanie odwołana?

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak może stracić stanowisko. I to już w poniedziałek.

Burza wokół Barbary Nowak zaczęła się od wywiadu w Radiu ZET, w którym jednoznacznie wypowiedziała się przeciwko obowiązkowi szczepień wśród nauczycieli, a same szczepionki nazwała „eksperymentem medycznym”.  – Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać. Uważam, że człowiek dorosły i wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać – mówiła kurator w Radiu ZET, pytana o obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. – Zwłaszcza, jeśli konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone – dodała.

Te słowa spotkały się z bardzo ostrą krytyka ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który otwarcie domagał się zdymisjonowania małopolskiej kurator. – Potępiam takie oznaki braku rozumu i apeluję o pewnego rodzaju wstrzemięźliwość – powiedział minister i dodał: – Rzeczywistość jest taka, że to nie jest żaden eksperyment. Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację.

Nowak po kilku godzinach przyznała, że jej wypowiedź była niefortunna. – Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki – napisała w mediach społecznościowych.

Ale sprawy to nie załatwiło. Afera, niczym kula śniegowa tylko przybierała na sile i rozpędzała się coraz bardziej. I może być tak, że w końcu zmiecie kurator ze stanowiska. Jeszcze wczoraj wieczorem oliwy do ognia dolała Beata Mazurek, była rzeczniczka, a obecnie europosłanka PiS. – Hej Czarnek, Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi? – napisała w mediach społecznościowych w do ministra edukacji, przełożonego Nowa. Podała też dalej twitta Władysława Kosiniaka Kamysza: – Skandaliczne słowa Barbary Nowak są dowodem na totalną klęskę rządowej akcji promocji szczepień i nie mogą pozostać bez konsekwencji. O edukacji Polaków nie może współdecydować kurator oświaty podważająca naukę i wiedzę medyczną. Do dymisji! – pisał szef PSL-u.

Ale Mazurek nie była jedyna. Na Barbarę Nowak krytyka spadła ze wszystkich stron – i to nie tylko opozycji. – Wypowiedź Pani Kurator Barbary Nowak uważam za szkodliwą i absolutnie nie zgadzam się z nią. Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień – to minister Czarnek. – Każdy musi ponosić konsekwencje swoich słów, również tych nieodpowiedzialnych – mówiła Anna Zalewska, była minister edukacji. – Kolejna bardzo szkodliwa wypowiedź Pani Kurator Nowak – dorzucił swoje Sylwester Tułajew, poseł PiS i były Wiceminister MSWiA. A wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski oświadczył, że w sprawie Nowak przygotowywane jest pismo do wojewody bo to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań.

Nowak krytykują także sympatyzujący z PiS komentatorzy. aktywni w mediach społecznościowych. – Posłowie PiS, w tym szef MEN Czarnek oburzeni kolejną szkodliwą wypowiedzią kurator Nowak. To tylko mały wycinek destrukcyjnej działalności tej pani, która likwiduje szkoły na Podhalu. Czy naprawdę nie ma mocnego, który zrobiłby z tym porządek? – napisała Irena Szafrańska. – Wypowiedź Pani Kurator głęboko mnie zażenowała i zdegustowała. Niestety po takim tekście oponenci będą poddawać w wątpliwość pozostałe wypowiedzi Kurator – to kolejne komentarze internautów. I jeszcze jeden: – Tak, najwyższy czas. Występ Pani kurator niestety w tym względzie na żenującym poziomie. Pomijam drobny fakt, że to urzędnik państwowy a to Państwo zastanawia się jak zmusić nauczycieli do szczepień, wiedząc ile zakażeń jest generowanych w szkołach.

Nowak nie broni prawie nikt. Na placu bitwy została posłanka Solidarnej Polski, Anna Maria Siarkowska („Panie Ministrze Czarnek, proszę mieć odwagę i bronić swoich najlepszych ludzi. Małopolska Kurator Oświaty Pani Nowak z pewnością do takich należy.” – napisała), Maria Kurowska, także z Solidarnej Polski („Panie Ministrze Czarnek. O medal i nagrodę dla Pani Kurator Nowak proszę! Ma mądrość i odwagę bronić dzieci i nauczycieli przed przymusem, odbieraniem wolności i niewiadomymi skutkami wstrzykiwanych im preparatów.”) i garstka internautów – w większości tych sceptycznie nastawionych do szczepień.

Czy kurator uda się zachować stanowisko? Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, decyzja w tej sprawie podjęta zostanie w poniedziałek.

Małopolska - najnowsze informacje