piątek, 3 lutego 2023 09:22

"Czarno widzimy przyszłość gmin i mieszkańców za rządów PiS." Burmistrz Wieliczki na spotkaniu z Marianem Banasiem

Autor Artykuł zewnętrzny
"Czarno widzimy przyszłość gmin i mieszkańców za rządów PiS." Burmistrz Wieliczki na spotkaniu z Marianem Banasiem

"Czarno widzimy przyszłość gmin i mieszkańców za rządów PiS" - alarmuje Ruch Samorządowy Tak Dla Polski. Samorządowcy spotkali się z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem w sprawie znacznego obniżenia dotacji rządu dla samorządów.

Kilka dni temu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ruch Samorządowy Tak Dla Polski z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli (𝐍𝐈𝐊) Marianem Banasiem. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Ruchu Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu oraz Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka z Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski w Małopolsce.

"Rozmowa poświęcona by ważności dochodów gmin. Już 22 listopada 2022 jako Ruch Samorządowy Tak Dla Polski oraz jako pojedyncze gminy wystąpiliśmy do NIK o zbadanie procesu zaniżania przez rząd dochodów dla jednostek samorządu terytorialnego - poinformowało Stowarzyszenia na Facebooku. - Najwyższa Izba Kontroli (𝐍𝐈𝐊) już podejmuje w tej sprawie czynności. Pieniądze mieszkańców nie mogą być centralizowane i wydawane wedle uznania i poza procedurami przez rząd! O co w tym chodzi?

Poważnym problemem dla gmin stała się sytuacja, w której zaplanowane dla gmin na rok 2023 dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych znacząco odbiegają od kwot, jakie Ministerstwo Finansów przekazało w 2022 roku.

Zmniejszenie planowanych kwot w warunkach szalejącej inflacji istotnie utrudni samorządom gminnym realizację ich ustawowych zadań i jest skrajnie nierealistyczne.

Działania te powodują, iż gminy zmuszone będą do zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych dla zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych.

Koszty takich działań Ministerstwa będą stanowiły bardzo duże obciążenie kolejnych budżetów gmin, a w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na jakość usług, które jako samorząd zapewniamy mieszkańcom i mieszkankom.

Czarno widzimy przyszłość gmin i mieszkańców za rządów PiS.

Na szczęście jest Ruch Samorządowy Tak Dla Polski - działamy razem i nie damy zabrać pieniędzy mieszkańców!" - zapewniło Stowarzyszenie.

Kilka dni temu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ruch Samorządowy Tak Dla Polski z Prezesem Najwyższa...

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Czwartek, 2 lutego 2023

fot. Fb. Ruch Samorządowy TAK Dla Polski

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka