czwartek, 8 grudnia 2022 11:19

Czas na świąteczne jarmarki, podarunki i koncerty. Również w powiecie myślenickim

Autor Marzena Gitler
Czas na świąteczne jarmarki, podarunki i koncerty. Również w powiecie myślenickim

Coraz bliżej święta. Wielu nie wyobraża sobie oczekiwania na nie bez wizyty na świątecznym jarmarku. Ci, którzy nie mogą wybrać się na największy w regionie, tradycyjny jarmark do Krakowa, mogą zrobić to w powiecie myślenickim.

W tym roku krakowski jarmark wygląda wyjątkowo okazale. Na Rynku i w okolicach pojawiły się też świąteczne iluminacje, a przed Bazylika Mariacką stanęła już świąteczna żywa choinka. Wokół Rynku i na Plantach można podziwiać tradycyjne krakowskie szopki. A choć ceny (zwłaszcza regionalnych przysmaków) mogą nadszarpnąć budżet, warto z pewnością go odwiedzić, by poczuć świąteczny nastrój. Jarmark Bożonarodzeniowy na krakowskim Rynku potrwa do 1 stycznia.

Nie zabraknie też jarmarków i kiermaszów w powiecie myślenickim. Na tradycyjny Kiermasz Świąteczny w niedzielę, 11 grudnia do swojej remizy zaprasza OSP Lubień. Jarmark, na którym będzie można kupić piękny i niepowtarzalny podarunek pod choinkę lub świąteczną dekorację do domu, czy prace rękodzielników z terenu gminy, odbędzie się w godzinach 14.00-19.00.

Również 11 grudnia na Kiermasz Bożonarodzeniowy na sułkowickim Rynku zaprasza Burmistrz Gminy Sułkowice. Wydarzenia rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do godz. 17:00, można więc wybrać się na nie po niedzielnej mszy w pobliskim kościele. W programie: od godz. 14:00 - spotkania z Mikołajem, godz. 16:00 - zapalenie świateł na choince, wspólne kolędowanie z zespołem Boże Nutki, uczniami Szkoły Muzycznej oraz Chórem Elegia Seniorzy, wręczenie nagród w konkursie „Ozdoba choinkowa”. Na kiermaszu będzie można odwiedzić stoiska bożonarodzeniowe: rękodzielników, lokalnych producentów miodów i przetworów, stowarzyszeń gospodyń, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach, Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Sułkowicach, Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Sułkowicach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach, Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło", Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach oraz wiele innych atrakcji.

Świąteczny nastrój będzie też można poczuć w stolicy powiatu myślenickiego. W poniedziałek 12 grudnia od godz. 18:30 na Rynku w Myślenicach odbędzie się uroczyste zapalenie lampek na choince. W czasie wydarzenia zwiastującego nadchodzące święta rozdane zostaną niespodzianki dla najmłodszych i tych nieco starszych. Jedną z nich będzie nowiutki noworoczny kalendarz. O oprawę artystyczną zadba Orkiestra Dęta z Jawornika.

Wyjazd do Krakowa warto zaplanować na sobotę 17 grudnia, kiedy to po raz 16. rozbłysną świąteczne światełka na choince pod Oknem Papieskim. Wyjątkową atrakcją będzie koncert góralskiej kapeli dziecięcej Mała Armia Janosika. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00. Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami. W tym roku upominki przygotuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest też patronem głównym wydarzenia.

Jarmark świąteczny po niemal dwuletniej przerwie powróci też do Dobczyc. Stowarzyszenie KAT Dobczyce przy współpracy ze Stowarzyszeniem Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach, Miejską Biblioteką Publiczną w Dobczycach oraz Gminą Dobczyce zaprasza na niego w niedzielę, 18 grudnia. Wydarzenie odbędzie się na Małym Rynku w Dobczycach od godz. 10:00 do 18:00. Jarmarkowi towarzyszyć będzie Wigilia Uliczna organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach.

Ostatnie przed świętami świąteczne spotkanie odbędzie się przed Starostwem w Myślenicach (u. Drogowców 2A). Na II Spotkanie Świąteczne Mieszkańców Powiatu Myślenickiego zaprasza Starosta Myślenicki Józef Tomal. Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 19 grudnia o godz. 17:00 i potrwa dwie godziny. Dlaczego warto tam się wybrać? Na mieszańców czekać będzie mnóstwo prezentów całkowicie za darmo: choinki cięte i w doniczce, gwiazdy betlejemskie, bombki choinkowe i kalendarze ścienne na 2023 rok. Informuje Starostwo. Podczas świątecznego spotkania: strażacy z OSP Myślenice - Górne Przedmieście zadbają o świąteczny poczęstunek, a harcerze z Hufca ZHP Myślenice podzielą się Betlejemskim Światłem Pokoju.

Spotkanie to też okazja, aby zrobić coś dobrego dla bliźniego. Wolontariusze Fundacji Akuratna będą kwestować na cel kosztownego leczenia Franka Foremnego z Głogoczowa.

II Spotkanie Świąteczne Mieszkańców Powiatu Myślenickiego - graf. Powiat Myślenicki

fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje