wtorek, 2 maja 2023 09:00

Czym Polacy ogrzewali swoje domy, ile na to wydali?

Autor Julia Banaś
Czym Polacy ogrzewali swoje domy, ile na to wydali?

Przeprowadzone zostało badanie ankietowe w 12 największych aglomeracjach Polski, którego głównym celem było oszacowanie wydatków za ogrzewanie w sezonie 2022/2023 z podziałem na aglomeracje oraz zweryfikowanie popularności poszczególnych źródeł ogrzewania w dobie kryzysu.

Dodatkowym aspektem było zweryfikowanie kwestii wzrostów cen ogrzewania z podziałem na aglomeracje, w których wzrosty okazały się największe oraz zweryfikowanie, które źródła w poszczególnych regionach kraju cieszą się największą popularnością z podziałem na źródła ekologiczne i nieekologiczne. Ponadto sprawdzono, w których aglomeracjach miejskich był największy problem z dostępnością węgla, gdzie najwięcej mieszkańców posiada piece węglowe jako główne lub alternatywne źródła ogrzewania, ilu mieszkańców posiada jakiekolwiek alternatywne źródła ogrzewania, w których regionach Polski programy dofinansowań cieszą się największym zainteresowaniem i popularnością, ilu Polaków planuję modernizację instalacji grzewczej oraz jak mieszkańcy największych aglomeracji miejskich oceniają swoją sytuację materialną w gospodarstwie domowym po wzrostach cen ogrzewania.

Na wzrost kosztów ogrzewania były najbardziej odporne aglomeracje, które wcześniej w dużym stopniu uniezależniły się od węgla: Kraków, Bydgoszcz i… Katowice! Najmniej osób pali węglem w aglomeracji krakowskiej (18,9%), gdańskiej (22%) oraz bydgoskiej (22,7%). Najbardziej zależne od gazu aglomeracje to Warszawa (40,9%), Poznań (38,5%) oraz Toruń (35%) i Kraków (34%). Ogrzewanie elektryczne najwięcej użytkowników ma w aglomeracjach Katowic (19,6%), Gdańska (17,1%) oraz Krakowa (9,4%). Temperatura, którą starano się utrzymać w największej liczbie mieszkań i domów to 20°C (49,6%) i 21°C (21,6%) a stosunkowo niewiele osób celowało w 19°C (13,8%) oraz w 18°C i mniej (7,2%) – wbrew zachętom do obniżania temperatury w domach. Niewystarczający poziom ogrzewania w zeszłym roku wg Pierwszego Rankingu Jakości Ogrzewania deklarowało 30% wszystkich ankietowanych. W tym roku więcej osób miało takie odczucia w aglomeracji Łodzi (47,5%), Katowic (45,65%), Bydgoszczy (43,18%) czy Lublina (42,86%). W wyniku wzrostu cen paliw 16,2% ankietowanych zmieniło źródło ogrzewania już w tym sezonie.

Co decyduje o wyborze ogrzewania? Wiele badanych osób nie miało wpływu na wybór źródła ogrzewania, a wśród pozostałych najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzję była wygoda użytkowania, dostępność opału i cena samego urządzenia wraz z instalacją, a stosunkowo niewiele osób wskazało koszt ogrzewania jako decydujący o wyborze i jeszcze mniej ekologię.

Inf. i fot. Heat Decor

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka