czwartek, 20 czerwca 2024 04:40

„Dajmy znać światu, że obwarzanek to najsmaczniejszy symbol naszego miasta!” Krakowianie świętują Obwarzanek Day

Autor Mirosław Haładyj
„Dajmy znać światu, że obwarzanek to najsmaczniejszy symbol naszego miasta!” Krakowianie świętują Obwarzanek Day

W czwartek (20 czerwca) po raz drugi krakowianie obchodzą Obwarzanek Day. – Świętujmy, jedząc obwarzanki i chwaląc się tym w sieci z użyciem #ObwarzanekDay - mówi w rozmowie z Głosem24 Marta z Żywego Muzeum Obwarzanka i dodaje: – Dajmy znać światu, że obwarzanek to najsmaczniejszy symbol naszego miasta!

Któż, będąc w Krakowie, nie próbował obwarzanka? Słynny krakowski wypiek przypomina spiralnie zwinięty z dwóch wałeczków ciasta (tzw. sulek) pierścień. Nazwa obwarzanka jest związana z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Ta czynność ma miejsce zanim wypiek trafi do pieca. Historia obwarzanka sięga czasów średniowiecznych, a pierwsza zachowana wzmianka o nim pochodzi z 1394 roku. Wtedy to w rachunkach dworskich królowej Jadwigi zapisano: „Dla Królowej Pani pro circulis obarzanki 1 grosz”.

Słynny krakowski wypiek decyzją Komisji Europejskiej został w 2010 r. wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). Już dziś (20 czerwca) po raz drugi krakowianie będą obchodzić jego święto. Organizowany przez Żywe Muzeum Obwarzanka Obwarzanek Day stał się częścią czerwcowych obchodów Dni Krakowa.

Obwarzanek na Rynku Głównym/ Fot. Żywe Muzeum Obwarzanka

O pomyśle w rozmowie z Głosem24 opowiada Marta Krzyżek-Siudak z Muzeum Żywego Obwarzanka.

W czwartek (20 czerwca) krakowianie po raz drugi będą mieli okazję celebrować Dzień Obwarzanka. Skąd pomysł na takie święto?

– Ideą tego dnia jest podkreślenie związku obwarzanka z naszym miastem i pokazanie, że to coś więcej niż uliczna przekąska. Obwarzanek Day to krakowski odpowiednik Tłustego Czwartku i amerykańskiego Pretzel Day, który w USA jest świętem narodowym, obchodzonym 26 kwietnia. Tego dnia wszyscy Amerykanie zajadają się preclami, pokazując swoją miłość do tej przegryzki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak świętować Obwarzanek Day?

– Świętujmy, jedząc obwarzanki i chwaląc się tym w sieci z użyciem #ObwarzanekDay. Dajmy znać światu, że obwarzanek to najsmaczniejszy symbol naszego miasta!

Jakie atrakcje czekają na turystów i krakowian w tym roku?​

– Darmowe obwarzanki, pamiątkowe przypinki i niespodzianka przy Barbakanie. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni miasta – wyjdziemy do ludzi, których w drodze do pracy, na egzamin lub na spacer częstować będziemy obwarzankami i zachęcać do publikacji zdjęć z użyciem #ObwarzanekDay. Sercem wydarzenia w tym roku będzie przestrzeń pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską. Dodatkowo po Plantach krążył będzie rower cargo, wypełniony po brzegi obwarzankami, a nasi ludzie pojawią się też w Nowej Hucie i na Kampusie UEK.

Obwarzanek Day 2023/ Fot.: Żywe Muzeum Obwarzanka

Gdzie będzie można otrzymać pamiątkową przypinkę?

– Kupując obwarzanki w Żywym Muzeum Obwarzanka i kilku budkach na terenie miasta będzie można otrzymać okolicznościowe przypinki, zaprojektowane przez rysowniczkę Sylwię Szyrszeń.

Gdzie i kiedy będzie można spotkać obwarzankowy rower?​

– Na Plantach od 9:00. Serdecznie zapraszamy!

Na co dzień prowadzicie Państwo warsztaty poświęcone obwarzankom. Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Żywego Obwarzanka?​

– Warto lepiej poznać najsmaczniejszy symbol naszego miasta i własnoręcznie zrobić obwarzanka.

Obwarzanek wypiekany w ŻMO/ Fot.: Żywe Muzeum Obwarzanka

Obwarzanki są jednym z symboli Krakowa. Jak to się stało, że trafiły na stoły a właściwie w ręce krakowian?

– Nieznane są dzieje pierwszego obwarzanka, ale wiemy na pewno, że były one w Krakowie w 1394 roku, dzięki rachunkom finansowym królowej Jadwigi.

Amerykanie obchodzą tzw. Pretzel Day, ale podobno do Nowego Jorku trafiły one z… Krakowa.​

– Nie precle, a bajgle. Te wyjechały do USA wraz z emigracją Żydów, którzy wypiekali je od dawna na krakowskim Kazimierzu.

Jesteście państwo ekspertami w temacie, które obwarzanki są zatem najsmaczniejsze?​

– Tradycyjnie wytwarzany obwarzanek krakowski to dzieło ludzkich rąk. Sprzedawany z charakterystycznych wózków jest najsmaczniejszy zaraz po wypieczeniu. Warto pamiętać, że autentyczny obwarzanek na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie. A co do smaku... Każdy obwarzankożerca ma swój typ, lepiej lub mniej wypieczony, z sezamem, makiem, solą, serem lub pikantną posypką.

Krakowskie obwarzanki/ Fot.: Żywe Muzeum Obwarzanka

Co decyduje o smaku obwarzanków? ​

– Każda z sześciu certyfikowanych piekarni robi nieco inaczej smakujące obwarzanki (mimo że według tej samej receptury) i każdy krakus ma swojego ulubionego producenta.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka