niedziela, 8 sierpnia 2021 12:00

Do 2023 roku nawet 100 tanich mieszkań w Wieliczce. Gmina przystąpiła do Spółki SIM Małopolska

Autor Marzena Gitler
Do 2023 roku nawet 100 tanich mieszkań w Wieliczce. Gmina przystąpiła do Spółki SIM Małopolska

Gmina Wieliczka jest wśród samorządów, które w poniedziałek, 2 sierpnia utworzyły Spółkę SIM Małopolska. Jej zadaniem jest budowa tanich mieszkań komunalnych. To oznacza, że takie mieszkania budowane z dofinansowaniem, powstaną również w Wieliczce.

30 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której za utworzeniem spółki z udziałem Miasta i Gminy Wieliczka opowiedziało się zgodnie aż 20 radnych różnych opcji. To oznacza znaczne przyspieszenie budowy tanich mieszkań pod wynajem w Wieliczce, z rządowym dofinansowaniem.

2 lipca w Brzesku siedzibie Urzędu Miejskiego burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wziął udział w zawarciu w formie aktu notarialnego umowy powołującej do życia Spółkę SIM Małopolska. Wraz z Wieliczką do spółki przystąpiło 16 gmin z województwa małopolskiego. To Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowskaj, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice i Zakliczyn.

Z uwagi na doniosły charakter tego wydarzenia w spotkaniu założycielskim, podczas którego w obecności notariusza została podpisana umowa, obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin, uczestniczyli Jarosław Gowin – wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz Anna Kornecka i Andrzej Gut-Mostowy z MRPiT, poseł Stanisław Bukowiec oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

W dalszej kolejności mają być powołani pełnomocnicy ds. inwestycji oraz kandydaci na członków Rady Nadzorczej – po jednej osobie z każdej grupy wspólników. Każdy wspólnik wniesie do spółki aport w wysokości 3 milionów złotych (pozyskanych wcześniej w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości). W ten sposób zostanie utworzony kapitał zakładowy.

SIM to jeden z najnowszych programów, dlatego wart podkreślenia jest fakt, że wszystkie wydarzenia poprzedzające powstanie spółki potoczyły się w błyskawicznym tempie.

Wieliccy radni wcześniej zatwierdzili wniosek burmistrza do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o przyznanie gminie jednorazowego wsparcia na objęcie udziałów w tworzonej spółce w wysokości 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Dzięki SIM Małopolska w województwie w tworzących ją gminach powstanie w sumie 720 mieszkań. Będą to mieszkania przeznaczone na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową – dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. Mieszkania wybudowane zostaną na gruntach należących do wspólników SIM Małopolska, czyli tworzących ją gmin.

Wieliczka planuje taką inwestycję na 50-arowej działce przy ul. Jasnej, dwóch budynków komunalnych, które wybudowała gmina w latach 2008-2010. Wstępnie planuje się tam budowę kilku nowych bloków z mieszkaniami dostępnymi na preferencyjnych warunkach. Szacowany koszty inwestycji to ok. 20 mln zł. W ramach inwestycji powstanie od 70 do 100 mieszkań, w zależności od zaakceptowanego projektu. Inwestycja ma zostać zrealizowana w palach 2022-2023. O warunkach ich przydziału zadecyduje w przyszłości Rada Miasta po konsultacjach i zatwierdzeniu szczegółowych kryteriów.

fot. pjg.org.pl

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje