poniedziałek, 7 sierpnia 2023 12:22

Dobre serca to nasz znak rozpoznawczy. Europejski kraj zmaga się z ogromnym dramatem

Autor Norbert Kwiatkowski
Dobre serca to nasz znak rozpoznawczy. Europejski kraj zmaga się z ogromnym dramatem

Barbara Bush (żona słynnego Georga H. W.) powiedziała kiedyś słowa, które są znamienne dla każdego z nas. "Każdy ma coś, co może dać innym". W czasach, gdy walczymy z ogromną inflacją, narastającym niezadowoleniem społeczeństwa z rosnących korzyści dla przebywających u nas Ukraińców czy po prostu ogólnym rozczarowaniem - warto pamiętać o jednym! Do pomagania nikt nie ma prawa cię zmusić, to sam musisz poczuć, że nie musisz być milionerem, by oddać "ułamek" swojego dobra innym, którzy w danej chwili naprawdę tego potrzebują.

Polski Czerwony Krzyż prosi o wsparcie dla osób poszkodowanych przez powodzie w Słowenii. Na miejscu powodzianom pomagają wolontariusze i pracownicy Słoweńskiego Czerwonego Krzyża. Środki zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na zakup osuszaczy oraz najpotrzebniejszych rzeczy niezbędnych do odbudowy zniszczonych budynków.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilkaset jest rannych, w wyniku powodzi i lawin błotnych, które nawiedzają Słowenię. Sześć rzek osiągnęło tam rekordowo wysoki poziom wód. Zalane może być nawet 30 proc. powierzchni kraju.

Do pomocy włączyła się słoweńska armia, a także ratownicy i wolontariusze Czerwonego Krzyża. W akcji są helikoptery: pomagają ratować osoby, które schroniły się na dachach domów i wierzchołkach drzew.

Na miejsce katastrofy wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża (członkowie grup ratownictwa i grupy pomocy humanitarnej) dostarczą pomoc, która jest teraz najbardziej potrzebna. Natychmiastowe wsparcie zaoferował także Austriacki Czerwony Krzyż. Austria również zmaga się ze skutkami gwałtownych burz i opadów deszczu.

W Słowenii w najgorszej sytuacji znajdują się okolice historycznego miasta Szkofja Loka. Część głównych i bocznych dróg zostało odciętych w wyniku zalania. Personel medyczny nie zawsze może dotrzeć do miejsca pracy. Jak zawsze w przypadku takich powodzi i lawin błotnych istnieje ryzyko wybuchu epidemii.

„Polski Czerwony Krzyż pozostaje w stałym kontakcie ze Słoweńskim Czerwonym Krzyżem (SCK). Dziś otrzymaliśmy informacje o potrzebach słoweńskiej strony”, informuje Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża,  który rozmawiał w sobotę [5 sierpnia] między innymi z Sekretarz Generalną SCK Cvetką Tomin.

Oznakowany transport Polskiego Czerwonego Krzyża wyruszy z Lublina do Słowenii jutro, 6 sierpnia, rano. Wysyłamy z naszych zasobów żywność o długim terminie przydatności i tysiące pakietów higienicznych o wartości ok. 0,5 mln PLN. Wsparcie i pomoc humanitarna potrzebne będą nie tylko dziś i w najbliższych dniach, kiedy najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, ale także przez kolejne tygodnie i miesiące, gdy ocaleni będą wracać do normalnego życia
i odbudowywać swoje utracone domy.

Każdy może pomóc. WESPRZYJ NAS.

Konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „Na pomoc SŁOWENII”

BLIK 794 33 22 11

Bank Millennium, IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,
SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note „HELP for SLOVENIA”

Foto: Polski Czerwony Krzyż

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka