czwartek, 9 lutego 2023 12:50

Dom drewniany czy murowany? 5 największych zalet drewnianych domów z bali

Autor Artykuł sponsorowany
Dom drewniany czy murowany? 5 największych zalet drewnianych domów z bali

Domy z bali są coraz popularniejszą alternatywą dla budynków murowanych. Nic w tym dziwnego – drewno daje niemal nieograniczone możliwości architektoniczne, pozwalające na stworzenie wymarzonego miejsca do życia. Dlaczego warto zbudować dom z bali? Przedstawiamy 5 powodów, które pomogą Tobie w podjęciu decyzji.

1. Wysoka trwałość i wytrzymałość

Drewno nie bez powodu jest od tysiącleci stosowane jako materiał architektoniczny. Jest mocne, trwałe, wytrzymałe, bardzo elastyczne i łatwo poddaje się obróbce. Można z niego stworzyć praktycznie wszystkie elementy architektoniczne, które po odpowiednim wzmocnieniu czy pokryciu powłokami ochronnymi będą miały wysoką trwałość. Trwałość domów drewnianych ocenia się na kilkaset lat. Jeśli zdecydujesz się na budowę, z pewnością przetrwa przez kolejne pokolenia.

2. Doskonałe parametry cieplne

Jeśli dom drewniany jest odpowiednio wykonany, ma świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu nie trzeba go dodatkowo ocieplać. Nie jest więc prawdą, że drewniane domy nie nadają się na obiekty całoroczne z powodu zimowego chłodu. Można w nich również stosować takie same źródła ciepła, jak w przypadku domów murowanych.

3. Przyjazny mikroklimat

Naturalne, ekologiczne drewno to doskonale rozwiązanie dla osób, które cenią bliskość natury i życie w zgodzie z przyrodą. Już po wejściu do drewnianego domu można poczuć przepiękny aromat żywicy, który poprawia nastrój, relaksuje i odpręża. Co więcej, drewno przez długie lata uwalnia olejki eteryczne, które obniżają stres, ułatwiają zasypianie i sprawiają, że w drewnianych wnętrzach lepiej się czujemy. Domy z bali to także świetne rozwiązanie dla alergików, gdyż łagodzą objawy choroby i nie generują kolejnych. Drewno ma bowiem właściwości antystatyczne i w drewnianym domu zdecydowanie mniej jest kurzu.

4. Dom z bali powstaje szybciej niż murowany

I to kilkakrotnie szybciej. Podczas gdy na wybudowanie jednorodzinnego budynku mieszkalnego od etapu wykopania dołu pod fundamenty po prace wykończeniowe trwa co najmniej rok, dom z bali powstaje w ciągu kilku tygodni. Większość firm oferujących budowę drewnianych domów szacuje czas wykonania na około 2-3 miesiące. Wybierając dom z bali, dużo szybciej zamieszkasz we własnych czterech ściana.

5. Dużo niższe koszty

Koszt wybudowania domu z bali to kolejna zaleta, która zachęca do jego postawienia. Średni koszt wybudowania 1 metra kwadratowego budynku z bali to około 2500-3500 zł. Nieduży, ale w pełni funkcjonalny dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych będzie więc kosztował około 350 tysięcy złotych.

Technologia - najnowsze informacje