poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:36

Dom Polski - wizytówką polskiej gospodarki podczas 50. edycji Światowego Forum Ekonomicznego

Autor Piotr Sosin
Dom Polski - wizytówką polskiej gospodarki podczas 50. edycji Światowego Forum Ekonomicznego

Przedstawienie Polski, jako miejsca przyjaznego inwestycjom – to główne zadanie Domu Polskiego (Polish House), który już po raz drugi będzie promował nasz kraj podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Polish House, który zainauguruje swoją działalność 21 stycznia, to przestrzeń biznesowa stanowiąca efekt współpracy dwóch dużych polskich spółek: PZU i Banku Pekao S.A.

Forum Ekonomiczne w Davos, które w tym roku obchodzi swój 50. jubileusz, to jedno z najważniejszych spotkań liderów światowego biznesu, w którym uczestniczą również osobistości ze świata polityki. W tegorocznej edycji wezmą udział m.in. prezydent USA Donald Trump oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podczas obrad uczestnicy będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach ekonomicznych oraz społecznych, ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości. Wydarzenie gromadzi ok. 3000 uczestników ze 110 krajów.

Davos, jako arena światowego biznesu, jest zatem dobrym miejscem do prezentacji dynamicznie rozwijającego się kraju, jakim jest Polska. Nasz kraj w ciągu trzech dekad przeszedł do wolnorynkowego modelu, co uczyniło go wzorem do naśladowania przez inne państwa w naszej części Europy.

Dlatego PZU i Bank Pekao S.A. już drugi raz zdecydowały się na otwarcie Domu Polskiego. Stanowi on miejsce promocji gospodarki Polski oraz całego regionu Trójmorza. W Polish House odbędą się liczne debaty i konferencje, prowadzone przez znanych ekspertów oraz przedstawicieli polityki czy biznesu.

„Posiadając jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie, Polska i kraje zwane już popularnie Trójmorzem zasługują na to, aby zwrócić uwagę światowych inwestorów” – powiedział Paweł Surówka, prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A.

Według niego, państwa Trójmorza łączą w sobie wzrost typowy dla regionów wschodzących ze stabilnością i transparentnością Unii Europejskiej. „To chcemy pokazać właśnie w Davos” – zapowiedział Paweł Surówka.

„Bez wątpienia jubileuszowa 50. edycja Davos będzie świetną okazją, aby zainteresować globalnych graczy ulokowaniem swoich środków w Polsce” – dodał Marek Lusztyn, prezes Banku Pekao S.A.

Organizatorzy Domu Polskiego mówią, że idea jego powstania narodziła się na podstawie doświadczeń z poprzednich lat, kiedy w czasie Forum w Davos przedstawiciele polskich spółek spotykali się z licznymi przedstawicielami firm zagranicznych i nawiązywali kontakty biznesowe. W uroczystym otwarciu pierwszego Domu Polski w styczniu 2019 r. uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się już po raz 50. Miały tu miejsce historyczne wydarzenia z dziedziny międzynarodowej ekonomii i polityki. W 1979 r. po raz pierwszy pojawiła się delegacja Chińskiej Republiki Ludowej, co zaowocowało corocznym wydarzeniem „China Business Summit”, które od 2007 r. już jako „Summer Davos” odbywa się w Chinach.

W 1987 r. w Davos ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Zachodnich Hans-Dietrich Genscher zaapelował o zmianę podejścia krajów Zachodu do ZSRR. Zdaniem niektórych historyków właśnie to przemówienie było wyznacznikiem końca zimnej wojny. Dwa lata później odbyły się w Davos pierwsze spotkania na szczeblu ministerialnym Korei Północnej i Południowej, a w 1992 r. Nelson Mandela z prezydentem F.W. de Klerkiem doszli do porozumienia w sprawie transformacji RPA.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Europa i świat - najnowsze informacje