czwartek, 11 sierpnia 2022 12:21

Dożynki Powiatowe 2022 już 14 sierpnia w Książu Wielkim

Autor Tomasz Stępień
Dożynki Powiatowe 2022 już 14 sierpnia w Książu Wielkim

Po przerwie spowodowanej pandemią, władze samorządu Powiatu Miechowskiego mają okazję i zaszczyt w pełnym wymiarze podziękować rolnikom Miechowszczyzny za ich codzienny i niełatwy, ale jakże ważny szczególnie w dzisiejszym niepewnym czasie, trud włożony w zabezpieczenie żywnościowe naszego regionu i kraju. Powiatowe Święto Plonów odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia w Książu Wielkim.

Na rolników, mieszkańców ziemi miechowskiej i gości czeka wiele atrakcji dożynkowych. Świętowanie rozpocznie tradycyjnie uroczysta Msza św. o godzinie 12.30, odprawiona w Kościele pw. św. Wojciecha. Po liturgii korowód dożynkowy przy dźwiękach Kapeli Ludowej „Małopolanie” i miejscowej Orkiestry Dętej, przejdzie na Stadion SKS „Jastrzębiec” Książ Wielki, gdzie odbędzie się część obrzędowo-rozrywkowa.

Po oficjalnym powitaniu gości przez gospodarzy rolniczego święta – Starosty Miechowskiego Jacka Kobyłki i Wójta Gminy Książ Wielki – Marka Szopy oraz po przemówieniach gości, wieńce dożynkowe, swój lokalny folklor i dorobek zaprezentują przedstawiciele poszczególnych gmin naszego powiatu. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, którego inicjatorem jest Starosta, nastąpi część rozrywkowa święta. Wokół stadiony rozstawione będą kramy kół gospodyń wiejskich, ogródek gastronomiczny i wesołe miasteczko.

Koncerty na ludową nutę zainauguruje Kapela Ludowa „Małopolanie”. W układach tanecznych zaprezentują się grupy działające przy GOK Kozłów. Znane i lubiane przeboje zagrają popularne zespoły - „Teraz My”, „Megustar” i nasz rodzimy „Blu Rey”.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Ino Ros”. Będzie to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową. Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat.

Dożynkowe święto zakończy pokaz fajerwerków oraz zabawa taneczna z „Grupą Stereo”.

– Zapraszamy do stoiska Powiatu Miechowskiego, gdzie w zamian za oddanie 10 szt zużytych baterii lub żarówki będzie można otrzymać eko gadżet lub energooszczędną żarówkę LED. Wydarzenie organizowane w ramach działań projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu finansowanego z programu LIFE UE oraz NFOŚiGW – zachęcają władze powiatu miechowskiego.

Na XXI Dożynki Powiatu Miechowskiego zapraszają Starosta Miechowski – Jacek Kobyłka, Zarząd i Rada Powiatu Miechowskiego oraz Wójt Marek Szopa i Rada Gminy Książ Wielki.

Krzysztof Capiga

Miechów - najnowsze informacje