poniedziałek, 17 maja 2021 12:48

Ważne zmiany w programie szczepień. Dworczyk: "Przepraszamy"

Autor Aleksandra Tokarz
Ważne zmiany w programie szczepień. Dworczyk: "Przepraszamy"

- Przekroczyliśmy 16 mln szczepień. Dzisiaj od północy mogą rejestrować się osoby, które ukończyły 16 r.ż. Od dzisiaj działa też skrócony termin rejestracji dla ozdrowieńców. To daje nam grupę 1,5 mln osób w systemie - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Jednocześnie poinformował o kolejnych zmianach w programie szczepień.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni dostawy szczepionek Janssen do Polski zmniejszono o 450 tys. sztuk. Oznacza to, że osoby, które zadeklarowały chęć szczepienia preparatem Johnson&Johnson będą mieć przesunięte szczepienia lub zaproponowana zostanie im inna szczepionka.

- Chcieliśmy Państwa przeprosić, którzy mieli przewidziane szczepienie preparatem J&J - dostawy zostały zmniejszone. Część osób będzie miała przesunięte szczepienie lub zaproponowaną inną szczepionkę - tłumaczył Dworczyk.

Szczepionka Covid-19 Vaccine Janssen jest preparatem jednodawkowym. Pozostałe szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wymagają powtórzenia szczepienia.

Przypomnijmy, od północy 17 maja na szczepienia mogą zgłaszać się 16- i 17-latkowie. Jak poinformował Michał Dworczyk, do tej pory zarejestrowało się ponad 40 tys. nastolatków.

Szef KPRM poinformował także o rozpoczęciu pilotażowych szczepień przeciw Covid-19 w zakładach pracy. - Dzisiaj rozpoczyna się pilotaż szczepień w zakładach pracy. Normalne szczepienia dla ponad 900 zgłoszonych firm rozpoczną się od najbliższego poniedziałku - powiedział. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, masowe szczepienia w firmach ruszą za tydzień.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje