wtorek, 11 maja 2021 12:52

[RAPORT] Europa się otwiera. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych

Autor Aleksandra Tokarz
[RAPORT] Europa się otwiera. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych

Europejskie kraje luzują obostrzenia. Niektóre z nich zdecydowały, że część miejsc będzie dostępna tylko dla osób, które przyjęły szczepionkę na Covid-19. Czy to już czas, w którym możemy powiedzieć, że wracamy do normalności?

Główny wpływ na podjęcie decyzji luzujących restrykcje przez kolejne europejskie kraje ma postęp kampanii szczepień. Jakie obostrzenia obowiązują obecnie w poszczególnych krajach? Sprawdziliśmy to.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Europie:

Węgry. Czy mamy czego zazdrościć? Od 1 maja na Węgrzech otwarte zostały kina, hotele, baseny, siłownie, muzea, ogrody zoologiczne i biblioteki. Restauracje i kawiarnie mogą tam przyjmować gości także wewnątrz lokali. Wszystkie te miejsca są jednak dostępne wyłącznie dla osób, które posiadają wydaną przez władze kartę, poświadczającą szczepienie przeciw koronawirusowi, bądź wyzdrowienie. Skrócono godzinę policyjną, która teraz zaczyna się o 24 (wcześniej o 23) i kończy się o 5 rano.

Czechy. Od 10 maja działają tam wszystkie sklepy, punkty usługowe, targowiska i jarmarki.  Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzą naukę w trybie naprzemiennym, zaś w szkołach wyższych wznowiono zajęcia laboratoryjne i praktyki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 10 maja działają muzea i galerie. W przypadku możliwości zachowania dystansu powyżej dwóch metrów pomiędzy dwiema osobami, nie jest konieczne noszenie maseczki na świeżym powietrzu.

Słowacja. W reżimie sanitarnym działają wszystkie sklepy i hotele. Restauracje serwują posiłki na tarasach i w ogródkach. Obowiązuje limit miejsc. Godzina policyjna dotyczy już tylko dwóch z 79 powiatów. W mocy pozostał jednak zakaz wychodzenia w godzinach od 21 do 1 kolejnego dnia.

Francja. Godzina policyjna obowiązuje od 19 do 6 rano. Zniesiono jednak ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy departamentami. Zatwierdzono ścieżkę legislacyjną dla paszportu sanitarnego, który będzie miał uprawniać do udziału w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych, w których udział bierze ponad 1000 osób. Ten będzie wydawany na podstawie zaświadczenia o szczepieniu bądź posiadaniu przeciwciał. Posiadając paszport można by także mieć dostęp do sklepów, restauracji i kawiarni.

Grecja. Funkcjonowanie wznowiły restauracje i bary. Od 10 maja do szkół powrócili uczniowie podstawówek. Przedszkola ruszą tydzień później. W minioną sobotę po raz pierwszy w tym roku otwarto plaże. Od 14 maja zwiedzający będą mogli odwiedzać muzea.

Hiszpania. Z 8 na 9 maja zakończono trwający od października 2020 roku stan zagrożenia epidemicznego. W większości z 17 wspólnot autonomicznych zniesiono obowiązywanie godziny policyjnej, a także ograniczenia we wjeździe i wyjeździe z poszczególnych regionów. Po 9 maja decyzje dotyczące zaostrzania bądź luzowania restrykcji podejmować mogą samodzielnie rządy regionów.

Włochy. Strefa żółta obejmuje aktualnie 14 z 20 włoskich regionów. Tam otwarte są sklepy. W restauracjach i barach można spożywać posiłki w ogródkach. To ma zmienić się po 1 czerwca, kiedy prawdopodobnie zezwoli się na konsumpcję także wewnątrz. Wtedy też planowane jest otwarcie centrów kongresowych, spa i parków rozrywki. Od 15 maja otwarte mają zostać baseny zewnętrzne. Otwarte są muzea, jednak w weekendy i święta należy rezerwować bilety z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Działają teatry i kina.

Niemcy. Dostęp do wszystkich sklepów, punktów usług czy muzeów będą mieć zaszczepieni oraz ozdrowieńcy. Osoby te nie będą musiały też przestrzegać godziny policyjnej i kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy. Dodatkowo bez limitów będą mogły spotykać się z osobami, które jeszcze nie przyjęły szczepionki. To będzie miało szczególne znaczenie dla tych regionów, gdzie dzienne przyrosty zakażeń są wysokie.

Austria. Lokale gastronomiczne, hotele i placówki kultury wznowią działalność od 19 maja. W ogródkach restauracyjnych będzie mogło znajdować się do 10 osób, natomiast wewnątrz lokali - 4 klientów. Maksymalnie 3 tysiące osób będą mogły gromadzić się na wydarzeniach kulturalnych i sportowych, organizowanych na świeżym powietrzu. Jest jednak jeden warunek. Aby móc uczestniczyć we wszystkich, wymienionych wyżej, przyjemnościach, należy przedstawić świadectwo szczepienia, negatywny wynik testu bądź zaświadczenie o przebytej chorobie.

Belgia. Zniesiono godzinę policyjną, jednak od północy do 5 rano zabronione są publiczne zgromadzenia powyżej 3 osób. Od 8 maja otwarte są ogródki w restauracjach i barach. Maksymalnie 50 osób może brać udział w imprezach, wydarzeniach kulturalnych oraz profesjonalnych zawodach sportowych.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZET, fot. ilustracyjne

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka