wtorek, 8 października 2019 13:20

Firma z Dębicy z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

Autor Marzena Gitler
Firma z Dębicy z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP

Olimp Laboratories Sp. z o. o. z Dębicy otrzymał wczoraj Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał ją na gali podczas Kongresu 590 w Jasionce Stanisław Jedliński, Prezes Zarządu Olimp Labs.

Firma z Dębicy otrzymała nagrodę w kategorii Międzynarodowy Sukces. Do XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zgłosił ją Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził też stoisko firmy.

Firma Olimp Labs Polska to rodzinna firma farmaceutyczna, która powstała 30 lat temu w Nagawczynie. Początkowo zatrudniała zaledwie kilku pracowników. Obecnie jest ich przeszło 800.

Spółka prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej, w skład której wchodzą Nutrifarm Sp. z o.o. oraz Olimp Laboratories GmbH w Niemczech.

W ramach wieloletniej strategii rozwoju prac badawczych w sierpniu 2015 r. w Pustyni Spółka Olimp Laboratories oddała do użytku Ośrodek Badawczo-Rozwojowy - jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków.

- Nasze portfolio to ponad 600 produktów – przypomniał na kongresie prezes Stanisław Jedliński. - Eksportujemy je do połowy wszystkich krajów na świecie, a z każdym rokiem zdobywamy nowe rynki .

Firma produkuje: leki, suplementy diety, wyroby medyczne, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, żywność funkcjonalną i odżywki dla sportowców.

- 500 milionów złotych to łączna kwota jaką zainwestowaliśmy w nasz rozwój. Dzięki tym środkom powstały m.in.: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy i Inteligentne Centrum Logistyczne - dodał podczas konferencji prasowej z udziałem władz województwa podkarpackiego. Stanisław Jedliński zapowiedział też kolejne kierunki rozwoju Olimp Labs. Firma, która może się pochwalić od 2018 roku posiadaniem innowacyjnego modelu sztucznego przewodu pokarmowego (jedynego w Polsce i jednego z dziewięciu na świecie) zainwestuje ponad 200 mln zł w produkcję żywności funkcjonalnej.

Chce opracować i wytwarzać produkty, które pomogą w walce z otyłością – chorobą XXI wieku. Będą zawierać żywe kultury bakterii probiotycznych.

Projekt będzie realizowany w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów. Na realizację inwestycji Future Foods 4.0, firma pozyskała 60 mln zł z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nadzorowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Marzena Gitler, foto: Krzysztof Sitkowski KPRP

Dębica - najnowsze informacje