piątek, 23 lipca 2021 10:34

Gdzie diabeł nie może... Rząd stawia na Koła Gospodyń Wiejskich w promowaniu szczepień

Autor Marzena Gitler
Gdzie diabeł nie może... Rząd stawia na Koła Gospodyń Wiejskich w promowaniu szczepień

Nawet 100 tysięcy złotych nagrody otrzyma Koło Gospodyń Wiejskich, które będzie miało najlepsze wyniki w promocji szczepień. Nagrody nie trafią jednak do wszystkich, bo zostaną rozlosowane, a kryteria na razie są niejasne.

Nowym formom promocji szczepień oraz podsumowaniu dotychczasowej akcji poświęcona była konferencja prasowa Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka.

Niesatysfakcjonujące dane

- Mamy blisko 33,5 mln wykonanych szczepień. Prawie 18 mln zaszczepionych I dawką. To wciąż niesatysfakcjonujące dane - podsumował minister Dworczyk. - Osoby, które przyjęły co najmniej I dawkę szczepienia, bądź są zarejestrowane, wśród pełnoletnich to 56% populacji.

Minister podkreślił też, że spada liczba nowych rejestracji. - W tym tygodniu po raz pierwszy od wielu tygodni nie przekroczymy 1 mln wykonanych szczepień. To powinno nas mobilizować - mówił Dworczyk, który przypomniał, że podobny trend widać w innych krajach europejskich.

Największy procent populacji zaszczepiło się w grupie osób powyżej 70 r.ż.. Tu poziom zaszczepienia to 78%. Znacznie gorzej wygląda to w innych grupach wiekowych. Najgorzej sytuacja wygląda wśród osób między 18-29 rokiem życia, gdzie zaszczepiło lub zapisało na szczepienia zaledwie 40% populacji. Niewiele więcej - 42% zainteresowanych szczepieniami jest wśród trzydziestolatków. 54 % wśród czterdziestolatków i 59 - wśród pięćdziesięciolatków.

koronawirus szczepienia Polska
Liczba zainteresowanych szczepieniami w Polsce - grafika i dane MZ

Pomogą Koła Gospodyń Wiejskich?

Resort Zdrowia ma jednak receptę na tak małe zainteresowanie szczepieniami. To Koła Gospodyń Wiejskich, które mogą aplikować o środki na promocję szczepień w swoich miejscowościach. Na lokalny festyn #SzczepimysięzKGW mogą otrzymać 8 tys. złotych. Wydarzenie może trwać nawet trzy dni, a jedno KGW może otrzymać wsparcie na trzy takie wydarzenia.

To nie wszystko, koła które wezmą udział w akcji mogą wygrać wysokie nagrody. Wśród tych KGW, które będą miały najlepsze wyniki, będą rozlosowane nagrody - 100 tys. zł za pierwsze miejsce i 50 tys. zł za 2 i 3 miejsce. Nie podano jednak szczegółowych kryteriów, którymi będzie kierować się komisja konkursowa przy przyznaniu nagród. Wiadomo, że przewidziano je nawet dla 1000 kół, a warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest uczestnictwo min. 100 osób zaszczepionych 1 dawką preparatu podczas festynu.

Czy promocja przez KGW ma sens? Ostatnio podczas tzw. "Niedzieli szczepień na Podhalu" zaszczepiło się średnio 133 osoby w dziewięciu parafiach, w których była organizowana, czyli wykorzystano mniej niż połowę zaplanowanych dawek jednodawkowej szczepionki J&J.

Liczba nowych szczepień spada też w Krakowie. Mimo szeroko zakrojonej akcji szczepień, w ciągu ostatnich 3 tygodni w mieście przybyło zaledwie 2% więcej zaszczepionych stosunku do stanu sprzed trzech tygodni. Aktualnie zaszczepionych jest tu jednak już 61 proc. krakowian.

Czy panie z KGW, które same są najczęściej po 60-tce, przekonają do szczepień dwudziesto- i trzydziestolatków? Czy uda im się choć przekonać niezaszczepionych sąsiadów? Zobaczymy.

fot. arch. UMWM

#SzczepimysięzKGW
Rząd stawia na KGW w promocji szczepień - fot. pixabay

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka