wtorek, 1 grudnia 2020 10:27

Gdzie jest najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce? Nowy Sącz tuż za podium

Autor Aleksandra Tokarz
Gdzie jest najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce? Nowy Sącz tuż za podium

Nowy Targ i Pszczyna to zwycięzcy niechlubnego rankingu PAS, dotyczącego jakości powietrza. Na listę trafiły miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w 2019 roku. Na szczycie miejsca, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza. Nowy Sącz zajął czwarte miejsce.

Na liście smogowych rekordzistów znalazło się zdecydowanie więcej małych miejscowości i wsi. Jasno widać więc, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zauważa, że co roku na liście pojawiają się nazwy tych samych miejscowości. Zwraca uwagę włodarzom tych miast. Z rankingu zniknął przykładowo Kraków, gdzie od września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem i węglem.

Rekordowy Nowy Targ to aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy! Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie. Na pozycji piątej znalazła się śląska wieś Godów, w której mieszka niecałe dwa tysiące osób. W 2019 roku nowa stacja pomiarowa stanęła w podkrakowskim Zabierzowie, w którym nigdy wcześniej nie mierzono jakości powietrza. Dzięki temu w tej niewielkiej wsi odnotowano stężenie rakotwórczego BAP przekraczające 8-krotnie normę. Okazuje się, że by miejscowość została smogowym rekordzistą wystarczy zainstalować w niej stację pomiarową.

Od najbliższego weekendu ruszą kontrole stoków narciarskich. Dystans okazał się fikcją?
Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał najnowsze informacje, w sprawie walki rządu z epidemią. Od najbliższego weekendu powrócą między innymi kontrole stoków narciarskich. Dystans okazał się tam fikcją? Adam Niedzielski przekazał wczoraj, że od najbliższego weekendu ruszą ko…

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od kilku dni codziennie alarmuje o złym stanie powietrza w Nowym Sączu. Według rankingu PAS roczne stężenie benzo(a)pirenu [ng/m3] w Nowym Sączu wynosi 10. Liczba dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego PM10 w mieście to 71 dni.

inf./fot. Polski Alarm Smogowy

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje