niedziela, 7 stycznia 2024 08:00

Gdzie w Krakowie w weekend? Atrakcji jest wiele

Autor Katarzyna Domagała
Gdzie w Krakowie w weekend? Atrakcji jest wiele

Najbliższy weekend zapowiada się w Krakowie owocnie. Zainteresowani wyjściem na miasto będą mieli co robić. Wystawy, spektakle, pokazy filmowe, Orszak Trzech Króli czy kolędowanie w tramwaju – to tylko niektóre atrakcje.

Co robić w weekend w mieście? To pytanie nurtuje niejednego mieszkańca dużych metropolii. Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków – niezależnie od położenia. Początek nowego roku zapowiada się wyjątkowo interesująco m.in. W Krakowie.

Orszak Trzech Króli

Pierwsza sobota 2024 roku przypada 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W związku z tym ulicami miasta przejdzie orszak. Co ciekawe w Krakowie stanie się to już po raz czternasty. Trzy orszaki wyruszą z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku Głównym. Podczas wydarzenia będą zbierane fundusze na pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

Orszak Trzech Króli w Krakowie po raz 14!
Gdzie i kiedy Orszak Trzech Króli w Krakowie?

Kolędowanie w świątecznym tramwaju

Miasto zaprasza mieszkańców na kolędowanie w świątecznym tramwaju MPK SA. Wjedzie on na ulice w sobotę 6 stycznia i będzie kursował od 17.00 do 19.30 wokół I obwodnicy przez pl. Wszystkich Świętych, ul. Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową i ul. Westerplatte oraz do Cichego Kącika.

W tym roku w ramach kolędowania odwiedzimy osoby w kryzysie bezdomności, którymi opiekuje się fundacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, działająca przy ul. Smoleńsk. Podopiecznym fundacji zostaną przekazane najpotrzebniejsze dla nich rzeczy – informuje krakowskie MPK.

Spacer wokół Szopki. W rytmie Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer Wokół Szopki, który 6 stycznia poprowadzi dyrektor muzeum dr Michał Niezabitowski. Tegoroczna trasa została skomponowana z muzycznych motywów historii miasta. Szopka krakowska czerpie inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa, a jej wyjątkowość tkwi w fantazyjnym łączeniu stylów, mieszaniu porządków i postaci z różnych światów.

Wyjątkowe spektakle w Łaźni Nowej

Nie minął miesiąc od ogłoszenia wyników 16. edycji Boskiej Komedii, a w styczniowym repertuarze Łaźni Nowej znalazły się aż dwa spektakle, które mocno zapadły w pamięć widzom, krytykom i jurorom poprzednich edycji festiwalu. 6 i 7 stycznia na dużą scenę Łaźni Nowej powróci spektakl: „Wszystko o mojej matce” w reżyserii Michała Borczucha.

Finisaż wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

„Trzepaki, Reksio, Atari”, czyli wystawa o zabawie i zabawa na wystawie.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, żeby popstrykać u nas w kapsle, zagrać w Robbo na Commodore i poznać osobiście Misia Uszatka, niedziela, 7 stycznia, to ostatni moment na nadrobienie zaległości! – zachęca Muzeum Nowej Huty.

7 stycznia odbędzie się bowiem finisaż wystawy pt. „Trzepaki, Reksio, Atari”. Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dla dzieci. Jest tłumaczona na język angielski i język ukraiński. Wystawa posiada ścieżkę zwiedzania z audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi.

Podgórskie kolędowanie

Również Podgórze przygotowało okołoświąteczną atrakcję. 7 stycznia od godziny 19.15 na Rynku Podgórskim odbywać się będzie spotkanie i wspólne kolędowanie chętnych. Zebranym towarzyszyć będzie Podgórski Chór Symfonia, który działa przy parafii Redemptorystów i który nawiązuje do tradycji działającego kiedyś w Podgórzu chóru o tej samej nazwie.

Sinfonietta Cracovia: koncert noworoczny

Sinfonietta Cracovia zaczaruje najpiękniejszą salę balową w Krakowie, wypełniając przestrzeń Hotelu Saskiego rytmem wiedeńskich walców, argentyńskich tang oraz muzyki filmowej. 6 stycznia muzycy orkiestry pod batutą czeskiego dyrygenta Františka Macka wykonają program złożony z muzyki Johanna Straussa (między innymi uwerturę do Zemsty nietoperza oraz walc Nad pięknym modrym Dunajem), a także melodie znane z filmów Zapach kobiety i Ziemia obiecana.

"Kos" – pokaz przedpremierowy w Kinie Pod Baranami

6 i 7 stycznia w Kinie Pod Baranami będzie można obejrzeć przedpremierowo film "Kos" w rezyserii Pawła Maślony. To brawurowa wizja polskiej historii, której nie powstydziłby się sam Quentin Tarantino. Osadzony pod koniec XVIII wieku film „Kos” był głównym triumfatorem festiwalu w Gdyni w 2023 roku.

Foto: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka