środa, 23 marca 2022 15:19

Duże kolejki po PESEL! Jak wygląda sytuacja w małopolskich gminach?

Autor Joanna Obajtek
Duże kolejki po PESEL! Jak wygląda sytuacja w małopolskich gminach?

Po tym, jak do Małopolski przybyły tłumy uchodźców z Ukrainy, nadeszła pora na zmierzenie się kolejnym wyzwaniem – nadawania numeru PESEL. Chętnych jest dużo, ale stanowisk zdecydowanie mniej. – Przydałyby się dodatkowe ręce do pracy – mówią małopolscy samorządowcy.

Ukraińcy czekają w małopolskich miastach w długich kolejkach po PESEL. Liczba osób, które pracownicy urzędów są w stanie przyjąć jest różna. Jedno jest pewne: chętnych jest więcej niż można było przypuszczać. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Małopolsce!

Do  czego jest potrzebny PESEL?

Numer PESEL gwarantuje wiele korzyści, które ułatwiają życie. Dostęp do bezpłatnej edukacji, podjęcie legalnej pracy i wsparcie finansowe. To tylko jedne z licznych możliwości, które daje indywidualny numer identyfikacyjny nadawany dorosłym i dzieciom.

Od 16 marca  każda osoba z Ukrainy, która po 24 lutego przekroczyła granicę i pragnie pozostać w Polsce ma prawo do numeru PESEL. Pomoże im to w lepszym „zaaklimatyzowaniu się” w Polsce. Odtąd będą mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez polski rząd np. staną się beneficjentami programu 500 plus.

Osoby z Ukrainy z numerem PESEL będą miały też prawo do  świadczenia dobry start, a więc 300 złotych na rozpoczęcie roku szkolnego na podręczniki dla dziecka. Założą również Profil Zaufany w banku, a następnie podejmą legalną pracę. Oprócz tego będą mogły kontynuować leczenie korzystając z polskiej opieki zdrowotnej.

Z numerem PESEL można też uzyskać pomoc socjalną, bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i materialną. Załatwimy z nim też sprawy urzędowe oraz skorzystamy z wielu programów socjalnych i społecznych. Natomiast jeśli chodzi o matki wysyłające dzieci do żłobka uzyskają one dofinansowanie do pobytu w nim swojej pociechy. Z kolei w sytuacji, gdy ich dziecko nie ma z kim zostać w domu, uzyska opiekuna tymczasowego.

Numer PESEL nie jest konieczny w każdej sytuacji. Nie trzeba go mieć, by otrzymać oferty pracy, zapisać dziecko do szkoły, przedszkola oraz podczas wizyty lekarskiej.

Brzesko

– Nie mamy ludzi i sprzętu. Są tylko dwa stanowiska – mówi Jarosław Pasierb, Zastępca Kierownika Stanu Cywilnego w Brzesku, gdzie w kolejce po PESEL czeka bardzo dużo osób. Mimo trudności pracownikom urzędu udaje się dziennie wydawać około 40 numerów PESEL.

Chrzanów

Dziennie obsługiwanych jest ok. 80-90 osób. Do tej pory udało się nadać numer PESEL 470 osobom. Przez pierwsze dwa uchodźcy przychodzili dni „na żywioł”, ale pracownicy Urzędu Miasta zdecydowali się na uporządkowanie kolejek i wprowadzili system wydawania numerków. Zwłaszcza, że już wiadomo było, ile osób dziennie są w stanie obsłużyć. Zdarza się też że po PESEL zgłaszają się osoby starsze i chore, które pracownicy starają się obsłużyć poza kolejnością. Numerki wydawane są też na kilka dni do przodu. W tej chwili rozpisane są już do najbliższego wtorku.

Gorlice

W Gorlicach również jest duże zainteresowanie wśród obywateli Ukrainy nadaniem numeru PESEL. Obecnie nie tworzą się duże kolejki, chyba że w jednym momencie przyjdzie np. kilka rodzin z dziećmi. Urząd nie prowadzi na razie żadnego rejestru ani statystyk, jednak pracownicy są przygotowani na zwiększenie ilości chętnych na PESEL. W takim wypadku uchodźcy będą umawiani na konkretne godziny, aby nie stali w kolejce i się nie męczyli.

Kraków

W stolicy Małopolski proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli ukraińsko-polską granicę odbywa się w jednym, centralnym punkcie nadawania numeru PESEL – w TAURON Arenie Kraków. W ciągu pierwszego dnia obsłużono około 250 osób. W ciągu następnych dni efektywność wzrosła. Do tej pory numery nadano już ok. 2 215 osób. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 8.00 do 20.00. Niestety tworzą się bardzo długie kolejki, a uchodźcy są zachęcani do skorzystania z alternatywnych punktów na terenie sąsiadujących z Krakowem gmin. Jednak, jak informuje urząd miasta, przepustowość wzrośnie po otrzymaniu z ministerstwa kolejnej partii sprzętu do rejestracji.

Limanowa

Wydział Spraw Obywatelskich podaje, że kolejki osób z Ukrainy czekających na numer PESEL są duże. W celu usprawnienia obsługi, każdemu czekającemu przyznawane są numerki. Dziennie przyjmowane są około 20 osoby, ponieważ tyle jest w stanie przyjąć urząd. Dodatkowo pomiędzy wydawaniem numeru PESEL uchodźcom, muszą przyjąć jeszcze mieszkańców Limanowej. Pracownicy robią co mogą, by przyjąć wszystkich.

Miechów

W Miechowie sytuacja jest wyjątkowo trudna. Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie od jednej z pań pracujących w Urzędzie Miasta i Gminy - w tym regionie na tę chwilę nie ma podanych konkretnych statystyk. Zainteresowanie uzyskaniem numeru PESEL przez obywateli Ukrainy jest tak duże, że na liczenie - nie ma najzwyczajniej w świecie - czasu. Chętni ustawiają się w kolejkach już od samego rana, dlatego jest to czasochłonny proces.

Myślenice

W tym mieście Wydział Ewidencji Ludności jest w stanie obsłużyć ponad 40 ukraińskich uchodźców dziennie, jeśli chodzi o wydawanie numerów PESEL. W urzędzie wydawanych jest 40 numerków dla uchodźców, a do tego jeszcze dochodzą osoby, które zarezerwowały wizytę telefonicznie. Jak dowiadujemy się w urzędzie, obecnie terminy są zarezerwowane aż do 9 maja.

Ten kto jednak zrezygnuje z wizyty w Wydziale Ewidencji, może ją odwołać drogą internetową, ale na to też czeka się kilka miesięcy. Urzędnicy pracują od 7.30 do 18. Do tej pory (od 16 marca) wydano 500 numerów PESEL.

Olkusz

Od uruchomienia wniosków o wydanie PESEL w środę do wczoraj wydano już 580 numerów PESEL. Większość – 324 – to osoby niepełnoletnie. W Olkuszu tworzą się kolejki, które rządzą się swoimi prawami ale, jak informują urzędnicy - procedura postępuje. Zwłaszcza, że pracownicy urzędu miasta wychodzą naprzeciw potrzebom uchodźców i zostają do ostatniego klienta. Starają się, o ile to możliwe, nikogo nie odprawiać z kwitkiem. Dziennie średnio udaje się przyznać numer PESEL 120 osobom. W Olkuszu, jak się dowiedzieliśmy, da się już zauważyć nieco mniejszą liczbę petentów starających się o PESEL.

Oświęcim

W Oświęcimiu kolejki czekających po PESEL są duże. Dziś ludzie stali nawet od 4:00 rano. Niestety dziennie urząd przyjmuje tylko 30 osób, a resztę uchodźców niestety odsyła. Tu nie ma przyznawania numerków.

Proszowice

Dziennie obsługiwanych jest kilkanaście, nawet do 40 osób. Od 16 marca w UM Proszowice zarejestrowano 168 osób. – Dziś udało się nadać numery PESEL  44 osobom – mówi burmistrz Proszowic, Grzegorz Cichy. – Wszyscy chętni są umawiani na konkretną godzinę – dodaje burmistrz. Tych, którzy chcą numer otrzymać jest nieco więcej, ale sytuacja nie jest dramatyczna. Kolejki nie tworzą się dzięki temu, że pracownicy urzędu tworzą każdego dnia listę, na której zapisują osoby, które chcą uzyskać numer PESEL. Ilość chętnych zwiększyła się w stosunku do pierwszych dni, między innymi ze względu na to, że do Proszowic po PESEL przyjeżdżają osoby z innych rejonów Małopolski, także Krakowa.

Tarnów

W Tarnowie liczba osób czekających w kolejce po PESEL zależy od dnia i pory. Rano zazwyczaj są kolejki. Urzędnicy wydają tyle "bloczków" ile są w stanie "przerobić". Dla nich ważne jest to by obywatele Ukrainy nie musieli stać kilka godzin w kolejce. Dziennie wydają od 80-90 PESEL-ów, jednak liczba jest ruchoma. Do tej pory wydali 477 numerów.

Wieliczka

W Urzędzie Miasta Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1 dla uchodźców funkcjonują 3 stoiska dla uchodźców, którzy chcą otrzymać PESEL. Nie ma jeszcze biletomatu do wydawania numerków, ale są plany zakupu takiego urządzenia. Obecnie problem kolejek rozwiązano tak, że w wyznaczonym miejscu, pod dachem, przyjmowane są zapisy. Potem osoby kolejno zgłaszają się do urzędu. Obecnie wszystkie miejsca są już zarezerwowane do końca miesiąca. Dziennie wydawanych jest 30-35 numerów PESEL. Następna tura zapisów odbędzie się 29 marca. Osobne mobilne stoisko funkcjonuje w ośrodku dla uchodźców w Grabiu, gdzie przebywa ok. 500 uchodźców.

Zakopane

Dotychczas kolejki po PESEL w Zakopanem były duże, ale teraz się zmniejszyły, ponieważ udało się już uregulować sytuację. Numery PESEL wydawane są w punkcie informacyjnym, ale urząd chce nadawać więcej. Nowe stanowisko zostanie utworzone w ciągu kilku dni. Są też dostępne zapisy dla chętnych na konkretną datę.

Małopolska - najnowsze informacje