poniedziałek, 10 czerwiec 2019 17:51

Bochnia. Straż Pożarna świętowała 150-lecie powstania [ZDJĘCIA]

Napisał

7 czerwca 2019 r. na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 150-lecia powstania Straży Ogniowej Ochotniczej w Bochni, którym towarzyszyło przekazanie sztandaru dla tutejszej KP PSP. Jubileusz połączony był z obchodami powiatowego Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w bocheńskiej Bazylice Św. Mikołaja Biskupa. Następnie w przemarszu ulicami Bochni uczestnicy imprezy, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Okulice, udali się na plac zewnętrzny Komendy, gdzie kontynuowano obchody. Po przywitaniu gości przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, mł. bryg. Roberta Cieślę, nastąpiła ceremonia poświęcenia, przekazania i wręczenia sztandaru bocheńskiej komendzie. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. prałat Ryszard Podstołowicz – Proboszcz Parafii p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Bochni w asyście o. bryg. Władysława Kuliga – Kapelana Małopolskich Strażaków. Przekazując sztandar, akt jego ufundowania odczytał przedstawiciel fundatorów  – Starosta Bocheński Adam Korta, zaś wręczenie sztandaru w imieniu  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nastąpiło z rąk nadbryg. Marka Jasińskiego – Zastępcy  Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Fundatorzy oraz zaproszeni goście upamiętnili to wydarzenie wbijając pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru oraz wpisując się do księgi pamiątkowej.

Uroczystość była także okazją do wręczenia bocheńskim strażakom odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe oraz uhonorowania okolicznościowym adresem najstarszego emerytowanego strażaka w województwie małopolskim – p. Mariana Łazowskiego z Brzeźnicy. Na pamiątkę obchodów jubileuszowych dokonano również poświęcenia i odsłonięcia kamiennego obelisku z tablicą pamiątkową, który stanął przed wejściem głównym do Komendy.

W trakcie uroczystości odczytano okolicznościowe listy przesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego.

W obchodach udział wzięli m. in. Józefa Szczurek – Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Urszula Rusecka i Włodzimierz Bernacki– Posłowie na Sejm RP, Zbigniew Cichoń – Senator RP, nadbryg. Marek Jasiński – Zastępca  Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Marek Bębenek – Małopolski Komendant Wojewódzki  Państwowej Straży Pożarnej, st. kpt. Marek Chwała – p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz samorządowcy województwa małopolskiego, powiatu bocheńskiego, byli komendanci straży pożarnej w Bochni i liczne delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych.

Poniżej prezentujemy pełną listę odznaczonych.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniem Nr4/OP/2019 z dnia 5 kwietnia 2019 r. nadał:

Srebrną odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej

– bryg Gadowski Piotr s. Franciszka

– mł.kpt. Gac Grzegorz s. Mieczysława

 Brązową odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej

– asp. Biłos Marcin s. Jana

– st.ogn. Kasprzyk Kamil s. Mieczysława

Dyplom Komendanta Głównego

– bryg Gadowski Piotr s. Franciszka (odebrał)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rozkazem Personalnym Nr712/kadr/19 z dnia 26 kwietnia 2019 r. nadał z dniem 4 maja:

– stopień młodszego kapitana – Asp. sztab. Grzegorz Gac s. Mieczysława.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Rozkazami Personalnymi Nr1/2019 i Nr2/2019 z dnia 10 kwietnia 2019 r. nadał z dniem 4 maja:

stopień aspiranta sztabowego

– St.asp. Leszek Trąba s. Kazimierza,

stopień starszego aspiranta

– Asp. Jarosław Jarmuła s. Zbigniewa

stopień aspiranta

– Mł.asp. Marcin Biłos s. Jana,

Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Rozkazami Personalnymi Nr2/2019 i Nr3/2019 z dnia 19 kwietnia 2019 r. nadał z dniem 4 maja:

stopień starszego ogniomistrza

– Ogn. Bogdan Dziewiński s. Zbigniewa,

– Ogn. Jarosław Obrał s. Mariana,

stopień ogniomistrza

– Mł.ogn. Grzegorz Mocię s. Jerzego,

stopień starszego sekcyjnego

– Sekc. Łukasz Bujak s. Jana,

– Sekc. Grzegorz Goćfin s. Stefana,

– Sekc. Paweł Opach s. Kazimierza,

stopień sekcyjnego

– St.str. Daniel Banaś s. Pawła,

– St.str. Artur Strzyż s. Mariana,

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Rozkazem Personalnym Nr2/2019 z dnia 30 kwietnia 2019 r. nadał z dniem 4 maja:

stopień starszego strażaka

– Str. Damian Cybura s. Wiesława,

– Str. Sławomir Dziewiński s. Zbigniewa.

Oficjalne obchody zakończyła parada wozów gaśniczych, podczas której zaprezentowano jak przez lata zmieniał się sprzęt, którym strażacy niosą pomoc mieszkańcom Bocheńszczyzny.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na terenie KP PSP w Bochni zorganizowano pełen atrakcji piknik strażacki, który zgromadził wielu mieszkańców miasta i okolic, szczególnie dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

 

Fot. i inf.: PSP w Bochni, UM Bochnia

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.