środa, 23 październik 2019 15:54

Brzescy lekarze uratowali jej kciuk. Ból wybudzał ją ze snu

Napisał

Zespół lekarzy pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka (na zdjęciu) wszczepił protezę stawu kciuka. To pierwsza w Małopolsce i jedna z pierwszych tego typu operacji w Polsce. Ten nowatorski zabieg przeprowadzono na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof Szklanny. 

– Został on przeprowadzony u kobiety w średnim wieku, aktywnej zawodowo, która skarżyła się na bardzo silne bóle oraz ograniczenie ruchomości kciuka – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.

Przypadłość uniemożliwiała jej wykonywanie pracy zawodowej, ale też bardzo utrudniała życie codzienne. To wiązało się z nadużywaniem leków przeciwbólowych. Ból był tak silny, że zdarzało się, że wybudzał chorą ze snu. Miała problemy z wykonywaniem czynności domowych, nie wspominając o pracy zawodowej. Sam zabieg, który został wykonany w brzeskim szpitalu, polegał na usunięciu uszkodzonych, a przez to bolesnych części stawu CMC kciuka i implantacji bezcementowej protezy Dual mobility do tego stawu.

– Proteza bardzo przypomina tą implantowaną do stawu biodrowego czy kolanowego, jednak jest od nich dużo mniejsza. Ma około 3 cm. Jest to tyle, co połowa małego palca u dłoni – tłumaczy dr Jakub Florek.

Mówiąc fachowo, zespół ortopedów pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka przeprowadził zabieg implementacji protezy bezcementowej stawu śródręczno-nadgarstkowego (CMC) kciuka.

Zabieg przebiegł prawidłowo. Wszczepienie  protezy do CMC kciuka wiąże się krótkotrwałym unieruchomieniem i wczesnym początkiem rehabilitacji. W zasadzie osoba po takim zabiegu bardzo szybko wraca do codziennych zajęć domowych oraz do swojej pracy zawodowej. Aby można było z sukcesem wykonać tego rodzaju zabieg, musiały być spełnione liczne warunki. Po pierwsze: uczestnictwo zespołu wykonującego zabieg w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą (nie dotyczy to tylko personelu lekarskiego, ale także pielęgniarskiego i grona rehabilitantów).

– Kolejny warunek to zgoda na zakup implantów udzielona przez dyrektora szpitala Adama Smołuchę, bez którego zaangażowania nie byłoby tego sukcesu – dodaje dr Florek.

Trzeci warunek to zgoda samego Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki w Polsce doc. Mariusza Bączara na przeprowadzenie tego rodzaju skomplikowanego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Dr Jakub Florek już planuje kolejną podobną operację w listopadzie. Zabieg zostanie przeprowadzony w brzeskim szpitalu. Zespół, który wykonywał ten zabieg, ma już zaproszenie do szpitali w Krakowie i Rzeszowie.

 

Fot. i inf.: SP ZOZ Brzesko

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.