czwartek, 06 czerwiec 2019 16:06

Nasiechowice. Uczczono 76. rocznicę pacyfikacji mieszkańców wsi

Napisał

4 czerwca 2019 r o godz. 18.00 przy Mogile Zbiorowej Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Nasiechowicach odbyły się uroczystości 76. rocznicy pacyfikacji mieszkańców tej miejscowości.

Na powyższą okoliczność odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. Marek Wieczorek. Proboszcz parafii w Nasiechowicach nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed lat powiedział, że zadaniem społeczności, oprócz pamięci, jest zrozumienie i przebaczenie, aby przeszłość nie dzieliła i nie tworzyła wrogości na przyszłość.

Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Pojałowicach. Uroczystość stała się żywą lekcją historii przypominającą okrucieństwa, jakie niesie ze sobą wojna. Uczniowie wyczytując nazwiska osób wymordowanych, złożyli zobowiązanie do kultywowania pamięci poprzez celebrowanie kolejnych rocznic: „Tutaj o Was nikt z nas nie zapomni, zaśpiewamy pieśń, która krwawą historię przypomni i nie pozwoli, by ta mogiła trawami porosła”.                                                      

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu miechowskiego: Burmistrz Dariusz Marczewski, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, lokalnych OSP, środowisk kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Nasiechowic i okolicznych miejscowości.

Na zakończenie, dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 76. lat złożono wiązanki kwiatów. Gospodarzami uroczystości był Burmistrz Gminy i Miasta Miechów i Rada Sołecka Nasiechowic.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Fot. i inf.: UMiG Miechów

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.