poniedziałek, 25 luty 2019 11:24

Zakopane: Kryształowe kule rozdane

Napisał
Zawody AZS Winter Cup Zawody AZS Winter Cup Fot: Michał Szypliński

Finał Akademickiego Pucharu Polski odbył się w weekend na stoku Harenda w Zakopanem. Iwona Kohut (AWF Wrocław) i Adam Chrapek (PŚ Gliwice) w slalomie oraz Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) i Antoni Szczepanik (AGH Kraków) w slalomie gigancie wygrali cykl zawodów AZS Winter Cup.

Wcześniej w ramach AZS Winter Cup rozegrano jeszcze 5 eliminacji, które były odbyły się w czterech ośrodkach narciarskich: Harenda, Czorsztyn Ski Kluszkowce, Mosorny Groń w Zawoi oraz PKL Szczawnica.

W slalomie wśród kobiet w klasyfikacji generalnej cyklu zwyciężyła Iwona Kohut (AWF Wrocław), która wygrała kryształową kulę również przed rokiem. Druga była Katarzyna Mirek (KA Kraków), a trzecia Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa). Wśród mężczyzn najlepszy był debiutujący w cyklu - Adam Chrapek (PŚ Gliwice). Chrapek jest w czołówce narciarzy alpejskich w naszym kraju. Ma na swoim koncie wiele startów w zawodach międzynarodowych. Swoją dobrą formę potwierdził również podczas cyklu zawodów AZS Winter Cup wygrywając trzy z pięciu eliminacji, w których startował. Drugie miejsce zajął Kamil Krawczyk (SGH Warszawa), a trzeci był Przemek Gałuszka (ATH Biesko-Biała).

Slalom gigant zdominowany przez Wrocławiankę

W slalomie gigancie przez większość akademickiego sezonu rywalizacja pań zdominowana była przez Iwonę Kohut i Helenę Kubasiewicz. W finale oczy wszystkich skierowane były na występ właśnie tych dwóch zawodniczek, ponieważ ostatni pojedynek na stoku Harenda decydował o pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie wygrała zawodniczka ALK Warszawa, a Iwona Kohut zajęła drugie miejsce. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Anna Wróbel (UJ Kraków).

Także w przypadku mężczyzn ostatnie zawody w slalomie gigancie decydowały o kolejności klasyfikacja generalnej. Ostatecznie kryształową kulę wywalczył Antonii Szczepanik (AGH Kraków), drugi był Paweł Jaksina (AGH Kraków), a trzeci Adam Chrapek (PŚ Gliwice).

Dodatkową atrakcją finału na zakopiańskiej Harendzie był organizowany po raz pierwszy slalom równoległy. I tu nie było niespodzianek – wygrali Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) i Adam Chrapek (PŚ Gliwice). Zwycięzcy otrzymali stypendium o wartości 10 tysięcy złotych. Nagrodę ufundował partner AZS – Grupa LOTOS S.A. Organizację zawodów wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

 

Źródło: AZS

 

 

 

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.