wtorek, 21 maj 2019 12:53

Wachowiak, Hołownia, Jeżowska - kto jeszcze przyjedzie na Powiśle?

Napisała

Spotkaniem z autorką książek dla dzieci – Joanną Wachowiak rozpoczęła się realizacja projektu „Spotkania z kulturą bliską i daleką” finansowanego z Budżetu Województwa Małopolskiego w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego. W realizujących projekt gminach gościli już Szymon Hołownia a dzieci i młodzież bawiły się na koncertach Majki Jeżowskiej, ale to nie wszystko…

„Czy to magia czy nie magia?”

Pierwszym gościem, który 6 maja odwiedził Smęgorzów i Łęg Tarnowski, 7 maja Radłów była pisarka Joanna Wachowiak, autorka książek: „Kot Kameleon”, „Baba Blaga”, „Bartek, Lenka i sny”, „O czym nie śniło się dorosłym”, pisanych dla najmłodszych czytelników. Autorka poprowadziła warsztatach literackie dla dzieci „Czy to magia czy nie magia?”.

W Smęgorzowie Joannę Wachowiak powitali Bogusław Marek – dyrektor szkoły i Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK, który podziękował wszystkim głosującym na zadanie realizowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego, który wsparło projekt „Spotkania z kulturą bliską i daleką” kwotą 400 tys. zł. Po szeregu zabaw przekonujących do literatury, dzieci zadawały pytania autorce, dowiedziały się też w ciekawy i przystępny sposób, jak powstaje książka. Był też czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz podpisywanie przez Joannę Wachowiak zakupionych przez uczestników zajęć książek.

O pisaniu i dobroczynności

8 maja głównym punktem Dnia Bibliotekarza w Dąbrowie Tarnowskiej było spotkanie z Szymonem Hołownią - znanym dziennikarzem, publicystą, współpracującym z telewizją TVN, gdzie wraz z Marcinem Prokopem prowadzi program „Mam talent!”, stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „W drodze”, mówcą motywacyjnym i rekolekcjonistą, autorem wielu książek, w których tłumaczy prawdy wiary na współczesny język – sięga po przykłady z popkultury, skłania do refleksji i rozbawia. Dużą część jego aktywności zawodowej stanowi działalność charytatywna, jest założycielem Fundacji "Kasisi" i "Dobra Fabryka". W trakcie spotkania opowiadał o swojej pracy, zwracając szczególną uwagę na problemy dzisiejszego świata i krzywdę, jaka spotyka większą część zamieszkujących ją ludzi, o roli kościoła i sytuacji politycznej w Polsce, a także o ciągłych dążeniach i staraniach, by stać się lepszym. Po spotkaniu była możliwość zakupu książek Szymona Hołowni i uzyskania autografu, a także czas na indywidualne rozmowy z nim. (Więcej o Dniu Bibliotekarza w Dabrowie Tarnowskiej: Dzień Bibliotekarza z Szymonem Hołownią)

Po spotkaniu w Dąbrowie gość wziął udział w podobnym w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie, połączonym również z promocją najnowszej książki Pawła Domańskiego pt. „Magistrat i stacja PKP w Żabnie”. Publikacja opatrzona wieloma unikatowymi, archiwalnymi zdjęciami to kolejna ważna cegiełka budująca historyczny księgozbiór Żabna. Autor opowiedział o publikacji i okolicznościach jej powstania. Książkę wraz z dedykacją można było otrzymać po spotkaniu.
Na koniec spotkania z Szymonem Hołownią uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę Krzysztofa Aleksandra Wójcika „W obiektywie Komara” prezentującą piękne zakątki Gminy Żabno uchwycone na fotografiach, które do 30 czerwca będzie można podziwiać w „Galerii Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.

Rozśpiewana Majka

12 maja w Dąbrowskim Domu Kultury oraz Gminnym Centrum Kultury w Żabnie zaśpiewała Majka Jeżowska. Koncert dostarczył – nie tylko młodym – wiele pozytywnej energii i wspaniałych emocji. Dzieci poszły w tany pod sceną i śpiewały z piosenkarką jej wielkie przeboje. Sala kinowa Dąbrowskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi, to dowód na nieprzerwany sukces maratonu jakim jest Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Po koncertach Majka Jeżowska z wielką radością rozdawała autografy i robiła sobie zdjęcia z fanami i fankami.

Koncert Majki Jeżowskiej nie był jedyną w tym dniu atrakcją dla mieszkańców gminy Żabno. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością koło w Tarnowie zorganizowało akcję Kilometry Dobra. Na placu przed Centrum Kultury od godzin popołudniowych odbywały się gry i zabawy z nagrodami, pokazy i konkursy prowadzone przez Policję. Był też kiermasz prac osób niepełnosprawnych i foto na wesoło. Największym powodzeniem cieszyły się: malowanie twarzy i loteria fantowa. Nie zabrakło potraw z grilla i waty cukrowej. Akcja miała na celu zebranie funduszy na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych i wprowadzenie innowacyjnych form wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo, nie do końca sprzyjającej pogody, wszyscy pomagając - bawili się świetnie.

Co jeszcze w tym roku?

Koncerty i spotkania to efekt realizacji projektu „Spotkania z kulturą bliską i daleką”, który realizowany jest wspólnie w 3 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Dąbrowski Dom Kultury, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminne Centrum Kultury w Żabnie. W cyklu znajdą się koncerty, plenerowe spektakle, warsztaty i spotkania edukacyjne dla młodzieży szkolnej oraz spotkania z ludźmi kultury. Zaplanowano też specjalny koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II - „Habemus Papam – Pamięć i tożsamość. W realizujących wspólnie projekt Dąbrowie Tarnowskiej, Radłowie i Żabnie wystąpią: Turnioki, Bajm, Andrzej Piaseczny, Sławomir, Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz. Kielecki Teatr „TeTaTet” zaprosi na spektakl uliczny „Umrzeć ze śmiechu”. Odbędą się spotkania z Ewą Stadtmuller i podróżnikiem Robertem Gondkiem. O swojej twórczości opowiedzą Andrzej Krzywy, Ewa Wachowicz, Artur Andrus i Maciej Stuhr. W ramach projektu również biblioteki w Radłowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Żabnie wzbogacą swoje księgozbiory.

Warto podkreślić, że wspólny projekt, dzięki któremu na Powiśle i w rejon tarnowski zawitało wiele wyjątkowych gwiazd, realizowany jest już po raz trzeci i po raz trzeci też został zwycięzcą BO Małopolski.

Marzena Gitler, foto: UM w Dąbrowie Tarnowskiej, UM w Żabnie

zobacz też: 

Koncerty, spotkania i spektakle - kogo zobaczymy w ramach "Spotkań z kulturą bliską i daleką"?

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.