niedziela, 01 wrzesień 2019 18:11

Wielickie Miodobranie

Napisała

Już po raz trzynasty Wieliczka na jeden weekend stała się krainą miodem płynącą. A to wszystko za sprawą tradycyjnego Wielickiego Miodobrania.

Jak co roku święto wielickich pszczelarzy rozpoczęło się mszą świętą w kościele św. Klemensa i uroczystym przemarszem na Rynek Górny z udziałem Orkiestry Dętej „Podstolice”. W imieniu burmistrza Wieliczki Artura Kozioła część artystyczną uroczystości otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec.

Wielicka publiczność na scenie mogła podziwiać takich artystów jak: Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko”, Kapelę Mietniowską, Zespół Country Land, Adę Ochał oraz Zespół Bluesfera.

Oprócz występów muzycznych Jacek Nowak wygłosił tematyczne prelekcje pod tytułem „Czy pszczoły giną” oraz „Czy słodzić gorącą kawę i herbatę miodem”.

Nie zabrakło również wielu atrakcji dla dzieci, które mogły wziąć udział w programie animacyjnym „Patrol Atakuje” z udziałem uwielbianych psich bohaterów, w warsztatach lania świeczek z wosku pszczelego oraz w kursie sadzenia roślin. Dzieci i dorośli mieli ponadto możliwość degustacji, które brały udział w konkursie na najsmaczniejszy miód.

W tym roku publiczność pierwsze miejsce przyznała „Pasiece nad Świdówką” Romana Szalchty, drugie „Pasiece z Misiami” Bronisława Łukasika, natomiast trzecie zdobyła Pasieka „Rój” Bolesława Gakana. Ponadto wręczone zostały odznaczenia, dyplomy i statuetka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy dla zaangażowanych i aktywnych członków Koła Pszczelarzy w Wieliczce i osób z nim związanych. Brązowe odznaki otrzymały Cecylia Strojny i Maria Leśniak, srebrne – Marian Stasik i Zdzisław Daniel, złote – Adam Czajczyk, Roman Szlachta i Bolesław Gakan. Z kolei dyplomy uznania otrzymali: Stanisław Mętel, Stanisław Pajor, Sebastian Kaleta, Piotr Zemełka, Sylwia Kurdziel, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec, zastępca burmistrza ds. inwestycji Piotr Krupa, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce Magdalena Kot oraz Barbara Szlasek.

Na wniosek pszczelarzy z wielickiego Koła Pamiątkowa statuetka św. Ambrożego za wieloletnią działalność i promowanie wiedzy na temat pszczelarstwa trafiła do rąk Jacka Nowaka.

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.