czwartek, 13 sierpnia 2020 08:43

Gorce Ultra-Trail 2020: “Tu każdy znajdzie coś dla siebie!”

Autor Aleksandra Tokarz
Gorce Ultra-Trail 2020: “Tu każdy znajdzie coś dla siebie!”

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020, odbył się w dniach 1-2.08.2020 r. Bazą wydarzenia była Ochotnica Dolna, gdzie znajdowało się biuro zawodów oraz start i meta prawie wszystkich dystansów. Na biegaczy czekało 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.

W sobotę, 1 sierpnia, wystartowały trzy dystanse ultra: GUT 102, GUT 84 i GUT 48, a w niedzielę odbyły się wyścigi na krótszych trasach:  GUT 20 “Ochotnica Challenge” i GUT 12. Trasy biegów prowadziły przez powiaty nowotarski i limanowski, przecinając sześć gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica) i trzy nadleśnictwa (Krościenko, Nowy Targ, Limanowa), zaś trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiegała częściowo przez Gorczański Park Narodowy.

Z roku na rok Gorce Ultra-Trail coraz mocniej osadza się w kalendarzu zarówno biegaczy jak i mieszkańców regionu, rośnie też bezpośrednio zaangażowanie w imprezę gmin, przez które przebiegają trasy biegu.

Stałą atrakcją biegu Gorce Ultra-Trail są wyjątkowe punkty żywieniowe z regionalnymi przepysznymi  potrawami od kół gospodyń wiejskich, co jest ewenementem na imprezach sportowych. Na uczestników czekały specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Mszany Górnej, Kasinki Małej, Zasadnego i Ochotnicy Górnej.

Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w których na starcie stają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Na V edycję GUT zawitało wiele mocnych nazwisk biegaczy z całej Polski. Na starcie stanęli m.in. Bartosz Gorczyca (Mistrz Polski), Rafał Kot, Dominika Stelmach (v-ce Mistrzyni Świata), Katarzyna Winiarska, Jarosław Gonczarenko, Wojciech Kopeć, Dariusz Marek i Artur Baran.

Mocna rywalizacja sprawiła, że padło kilka rekordów tras oraz - co najważniejsze - po trzech latach prób został zdobyty Puchar Gorca. Zdobywcą Pucharu został Bartosz Gorczyca, który z czasem 9 godzin i 50 min zszedł jako pierwszy biegacz w historii GUT poniżej wyznaczonej granicy 10 godzin na trasie 100 km.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom oraz władzom gmin Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Krościenko nad Dunajcem i Kamienica za wsparcie w organizacji wydarzenia!

inf./fot. Gmina Mszana Dolna

Limanowa - najnowsze informacje